Ознака: Луксембург

Луксембург планира за коронавирус да ја тестира целата популација

Луксембург сака да започне со тестирања за коронавирус, што би го опфатиле целото население. Тестовите ќе бидат доброволни, а може да се тестираат и оние...

Грција испрати десетина деца мигранти во Луксембург

Грција денеска испрати десетина деца без придружба во Луксембург од преполните кампови за мигранти, објави „Ројтерс“. Ова е прва група од над 1.000 деца што...

Шефот на дипломатијата на Луксембург во посета на Македонија

Министерот за надворешни и европски работи на Големото Војводство Луксембург, Жан Аселборн ќе престојува во посета на Македонија. Тој, меѓу другото, ќе има средба со...

Стариот шпионски скандал го прогонува Јункер и во пензионерските денови

Авторка: Стефани Бодони Блумберг Ова е приказна како од шпионски роман со незаконски снимки од озвучен часовник, шифриран диск полн со тајни, бизарна лозинка и отстранување...

Луксембург стана првата држава во светот со бесплатен јавен превоз

Луксембург од денеска е првата земја на светот во која јавниот градски превоз е бесплатен. Мерката се очекува да влијае на речиси 40 отсто...

Луксембург – земја со најголема минимална плата во ЕУ

Минималната месечна плата во Луксембург се зголеми на 1 јануари и сега изнесува 2,14 илјади евра. Дури и пред ова зголемување, Луксембург беше земја...

Ѓоргиев: Би било добро да ги добиеме сите мечеви дома

Тешки, силни противници, не ни останува ништо друго освен добро да се подготвиме и да одиграме најдобро што можеме, вели капитенот Никола Ѓоргиев, по...

Луксембург за спортски активности издвојува по 500 евра за жител

Луксембург е земја-членка на ЕУ што троши најмногу пари за спортска рекреација на своите граѓани, дури 492 евра по жител, додека Хрватска и Бугарија...

Дали Европа треба да стравува од торнада по непогодата во Луксембург?

Торнадо кое е не е вообичаено за регионот, доцна во петокот во југозападен Луксембург повреди 19 лица, од кои две сериозно. Торнадото ги погоди...

Премиерот на Луксембург вети помош за оштетените од торнадото

Премиерот на Луксембург, Гзавије Бател, вети финансиска помош за сите граѓани чиишто домови се оштетени од торнадото кое ја погоди земјата во петокот. - Подготвени...