6.9 C
Skopje
21.11.2019 - 23:25

Ознака: Луксембург

Луксембург за спортски активности издвојува по 500 евра за жител

Луксембург е земја-членка на ЕУ што троши најмногу пари за спортска рекреација на своите граѓани, дури 492 евра по жител, додека Хрватска и Бугарија...

Дали Европа треба да стравува од торнада по непогодата во Луксембург?

Торнадо кое е не е вообичаено за регионот, доцна во петокот во југозападен Луксембург повреди 19 лица, од кои две сериозно. Торнадото ги погоди...

Премиерот на Луксембург вети помош за оштетените од торнадото

Премиерот на Луксембург, Гзавије Бател, вети финансиска помош за сите граѓани чиишто домови се оштетени од торнадото кое ја погоди земјата во петокот. - Подготвени...

Торнадо остави пустош во Луксембург

Најмалку 19 лица се повредени, од кои две потешко, во торнадо кое го погоди Луксембург. Торнадото го зафати југозападниот дел од Луксембург, каде се оштетени...

Грандиозниот план на Луксембург за легализација на марихуаната

Луксембург сака да легализира употреба на марихуана за рекреативна употреба, и притоа да ги убеди другите европски земји да го направат истото, објави „Политико“. Во...

Македонското досие пред министрите во Луксембург

Наесен, можеби септември или октомври, без прецизен термин за одлучување околу датумот за почеток на преговорите на ЕУ со Македонија. Ова беа опциите што...

Аселборн: Унгарија му даде азил на деликвент

Луксембург е единствената земја членка која го осуди одобрениот азил за експремиерот Никола Груевски во Унгарија. Во изјава за МИА, министерот за надворешни работи...

Луксембург е прва земја во светот која ќе воведе бесплатен јавен...

Луксембург ќе стане првата земја во светот која ќе го направи целиот јавен превоз бесплатен. Цените на возовите, трамваите и автобусите ќе бидат укинати следното...

Македонија со прецизна игра е меѓу осумте без загубен бод

Од 54-те репрезентации две победи по два одиграни меча имаат Шпанија, Украина, БиХ, Финска, Бугарија, Македонија, Луксембург и Грузија. Македонската селекција во лигата Д...

Дуделанж стана прв клуб од Луксембург што ќе игра во...

Екипата на Дуделанж вчеравечер го победи романски ЦФР Клуж со 3:2 во плејофот на Лига Европа и стана првиот тим од Луксембург со изборено...