10.8 C
Skopje
18.10.2021 - 0:29

Ознака: Луис Хамилтон

Маестрална победа на Хамилтон во Португалија

Седумкратниот шампион во Формула 1 Луис Хамилтон со Мерцедес триумфираше на трката за Големата награда на Португалија, откако успеа да се врати по раното...

Хамилтон го изедначи рекордот на Шумахер

Луис Хамилтон е на добар пат да ги постави сите можни рекорди во Формула 1, откако шесткратниот светски шампион рутински стигна до победа на...

Хамилтон: Најдраматичниот крај на една трка што го паметам

ФОРМУЛА 1 - ПО ПОБЕДАТА ВО ТРКАТА ВО СИЛВЕРСТОУН СО ДУПНАТА ГУМА ВО ПОСЛЕДНИОТ КРУГ На правиот дел тој беше 19 секунди зад мене во...

Луис Хамилтон 16-ти пат победи со т.н. хет-трик

Светскиот првак тргна од пол-позицијата, победи и го извози најбрзиот круг на трката во Унгарија, што 16-ти пат му успева во кариерата во една...

Хамилтон со триумф го стигна рекордот на Шумахер на „Хунгароринг“

Британскиот возач Луис Хамилтон со Мерцедес е победник на третата сезонска трка во Формула 1. Предмалку Британецот по осми пат триумфираше на патеката „Хунгароринг“...

Признанија за Бајлс, Хамилтон, Меси, Новицки…

Гимнастичарката Симоне Бајлс ја освои својата трета награда за најдобра светска спортистка на годината, „лауреус“, а во машка конкуренција признанието го поделија шампионот во...

Луис Хамилтон донираше пола милион долари за Австралија

Шесткратниот Формула 1 шампион, Луис Хамилтон потврди дека ќе донира 500.000 долари за помош на жртвите од огромните пожари кои подолго време ја мачат...

Хамилтон е европски спортист број еден за 2019-та

Британецот Луис Хамилтон, актуелниот светски првак во Формула 1, е најдобриот спортист на Европа за 2019 година, во 62-от избор на европските национални новински...

Година и на рекорди во Формула 1

Сезонава во Формула 1 беа поставени неколку рекорди, објави интернет-страницата на шампионатот во тој спорт. Така, Луис Хамилтон освои 413 поени, најмногу во една...

Шампионот се побуни против „богатите деца“ во Формула 1

Шесткратниот светски шампион Луис Хамилтон, кој е роден во работничко семејство во Стивиниџ, Англија, смета дека денеска е невозможно некој со негово потекло и...