Ознака: лондон

Вашер-Лаграв и Динг финалисти на гран-турнирот во Лондон

Французинот Максим Вашер-Лаграв (2.780 рејтинг-поени) и Кинезот Динг Лирен (2.801) се финалисти на завршниот турнир од годинашната серија гран-турнири, што се игра во Лондон,...

Еден за сите, сите за св. Климент

Неопходно е целиот потенцијал да го посветиме на подигање на нивото на образованието, стручноста, квалитетот, конкурентноста... Тоа ни недостига во сите сфери на општеството....

Европа и САД ги менуваат улогите на глобалната сцена

Зад сцената се раѓа нов европски консензус за трансатлантските односи, што претставува голема промена. До неодамна, надежите на повеќето европски лидери беа поврзани со...

НАТО останува верно на принципот „сите за еден, еден за сите“

Наши специјални известувачки од Лондон Јасминка Павловска и Маја Јаневска-Илиева Изјавите и спротивставените тези на претседателите на САД и на Франција за „мозочната смрт“ на НАТО,...

Во Лондон Заев се сретна и со премиерот на Хрватска

Премиерот Зоран Заев на маргините на состанокот на лидерите на НАТО по повод 70-годишнината од постоењето на Алијансата, оствари средба и со премиерот на...

Заев стигна до моќниот сојузник Трамп

Македонскиот премиер Зоран Заев се сретна со американскиот претседател Доналд Трамп во текот на самитот на НАТО во Лондон, објавувајќи ги фотографиите од нивната...

„Лицата на НАТО“ го очекуваат македонскиот војник

Наши известувачи од Лондон Јасминка Павловска  Маја Јаневска-Илиева Сѐ е во знакот на НАТО во прес-центарот во хотелот „Грув“ во Ватфорд, каде што повеќе од две илјади...

Котелот на НАТО зоврива во Лондон

Самитот на НАТО во Лондон, според познавачите на внатрешните состојби на сојузот, веројатно ќе биде еден од највозбудливите во историјата на Алијансата. Напнатоста внатре...

Позицијата на македонското знаме меѓу обележјата на големите сили не е...

Наши известувачи од Лондон Јасминка Павловска  Маја Јаневска-Илиева Македонското знаме е помеѓу 30-те развиорени знамиња на улицата Мол во Лондон, која води до Бакингемската палата....

Заев верува во постигнување на два отсто од БДП за одбрана...

Наши известувачи од Лондон, Јасминка Павловска Маја Јаневска-Илиева Македонија ќе ја постигне стапката од два отсто од БДП за одбрана во 2024 година, а можеби и порано. Во...