Ознака: лондон

Овации и ласкави критики за Трпчески во Даблин и во Лондон

Македонскиот пијанист од светски глас Симон Трпчески уште еднаш доби стоечки овации и се избори за ласкави критики по настапите во рамките на својата...

Владината делегација во Лондон на повеќе средби со фокус на енергетиката

Техничкиот премиер Оливер Спасовски, во придружба на министерката за финансии Нина Ангеловска и министерот за економија Крешник Бектеши, како дел од агендата од еднодневната...

Спасовски во Лондон: ЕБОР е наш значаен партнер

Техничкиот премиер Оливер Спасовски и членовите на владината делегација, министерката за финансии Нина Ангеловска и министерот за економија Крешник Бектеши, во рамките на работната...

Маж избоден со нож во џамија во Лондон, осомничениот е уапсен

Маж е уапсен по нападот со ладно оружје во џамија во центарот на Лондон во кој едно лице е повредено, соопшти лондонската полиција. - Еден...

Напаѓачот во Лондон бил осуден за тероризам и ослободен пред неколку...

Британската полиција го идентификува напаѓачот, кој завчера со нож прободе две лица во Лондон. Станува збор за Судеш Аман, кој неодамна бил пуштен од...

Евакуиран дел на Лондон поради бомба од Втората светска војна

Неколку улици во центарот на лондонската населба Сохо се евакуирани бидејќи на градилиште била пронајдена бомба заостаната од Втората светска војна. Полицијата била повикана да...

Својата големина Лондон ја носи дискретно и ненаметливо

Лондон, град со историја подолга од два милениума, и денес е една од првите пет светски метрополи. Никогаш не претендирал на фаталистички описи од...

Ајфелова кула во Лондон?

Планот на сер Воткинс беше едноставен, ама амбициозен - да ја изгради највисоката структура во светот. Железничкиот магнат беше инспириран од Ајфеловата кула, висока...

Албанската мафија сѐ посилна во Лондон

Велика Британија веќе со години има големи проблеми со албанските криминалци. Тие значително ги прошириле своите криминални активности, што ги направило најмоќен криминален синдикат...

Лирен триумфира на завршниот „универзален“ гран-турнир во Лондон

Кинезот Динг Лирен (2.801 рејтинг-поени) победи на завршниот турнир од годинашната серија гран-турнири (се играа шаховски мечеви со класично, забрзано и со брзо темпо...