Ознака: лондон

Илјадници излегоа на протестот против Брегзит во Лондон

Илјадници граѓани излегоа на улиците на Лондон денеска, во знак на протест против британското напуштање на Европската Унија. Организаторите на таканареченото „Народно гласање“ ја обвинуваат...

Заврши драмата во Лондон, уапсен мажот кој се закануваше со бомба

Британската полиција го уапси мажот кој стоеше на шините на метро станица источно од Трафалгар и тврдеше дека има бомба. Сообраќајна полиција соопшти дека работи...

Изложбата на Кралската академија во Лондон одбележува 250-ти јубилеј

Британскиот уметник Грејсон Пери е главен координатор на годинашната 250-та изложба на Кралската академија на уметноста во Лондон, која собира над 1.300 дела на...

Пожар во луксузен хотел во центарот на Лондон

Околу 100 пожарникари учествуваат во гаснењето на пожарот кој изби во хотелот Мандарин Ориентал во центарот на Лондон. Пожарот е пријавен околу 16 часот по...

Тинејџерка планирала напад оти не станала „џихад невеста“

Тинејџерка од Лондон денеска е прогласена за виновна за планирање на напад врз Британски музеј, што имала намера да го стори бидејќи не успеала...

Лондонскиот мост и македонските работи

Познатиот лондонски мост Лондон бриџ е почнат со градба во 1176 г. и е комплетиран во раниот 13-ти век. Додека траела изградбата, околу триесет...

Во Лондон уапсено момче под сомнение за тероризам

Британската полиција соопшти дека утрово уапсила 18-годишно момче во Лондон под сомнение дека подготвувал терористички напад. Момчето е уапсено во северниот дел на Лондон. Во соопштението...

На лондонски аеродром запленети 50 крокодили

На лондонскиот аеродром Хитроу запленети се 50 крокодили поради тоа што не биле транспортирани согласно прописите. Рептилите стари една година, стасале со лет од Малезија...

Експлозија за време на еврејски празник во Лондон

Од експлозија десет луѓе се здобиле со изгореници во северен Лондон, соопшти полицијата. – Десет луѓе се здобиле со изгореници по палење оган на отворено...

Симон Трпчески со успешен концерт во лондонски „Вигмор хол“

Македонскиот пијанист Симон Трпчески кој оваа сезона беше резидентен артист на лондонски „Вигмор хол“, синоќа во британската престолнина имаше самостоен рецитал. Изведбата на дела од Григ, Менделсон и...