4 C
Skopje
21.1.2019 - 13:05

Ознака: лондон

ФОТОВЕСТ

Повеќе стотици демонстранти, инспирирани од француските „жолти елеци“, протестираа во Лондон против владината програма за штедење, која тешко ги погоди сиромашните. Облечени во жолти...

Лондон негира дека преговара со Брисел за брегзит

Британскиот секретар за брегзит Стивен Беркли ги негира пишувањата на „Дејли телеграф“ дека Брисел и Лондон преговараат за проширување на членот 50 од Лисабонскиот...

Лондон негира дека преговара со Брисел околу брегзит

Британскиот секретар за брегзит Стивен Беркли денеска ги негираше пишувањата на „Дејли телеграф“ дека Брисел и Лондон преговараат за проширување на членот 50 од Лисабонскиот...

Дејвид Бекам се „здружи“ со гангстерите од „Пики Блајндерс“

„Кент енд Курвен“, модната марка која е во косопственост на Дејвид Бекам, најави нова колекција во соработка со хит-серијата „Пики Блајндерс“, пренесува „Индепендент“. Колекцијата која...

Лондонските аеродроми нарачаа воена опрема за заштита од дронови

Лондонските аеродроми „Гетвик“ и „Хитроу“ нарачаа воена опрема за заштита од дронови, вредна неколку милиони фунти, откако неодамна се случија инциденти со овие беспилотни...

Поради дронови илјадници патници „заглавени“ на аеродромот во Лондон

Лондонската полиција уапси две лица, маж и жена, поради „криминална употреба на дрон“ во околината на аеродромот „Гетвик“, поради што летовите беа откажани. Во денешното...

Против СПЦ поднесена тужба за педофилија во Лондон

Британскиот адвокат Младен Кесар за српскиот весник „Данас“ потврди дека поднел тужби против Српската православна црква (СПЦ), за сексуална злоупотреба од страна на српски...

Лондон: ИД и натаму претставува потенцијална закана

Британското Министерство за надворешни работи смета дека џихадистичката група Исламска држава (ИД) и натаму претставува потенцијална закана, иако повеќе нема територии под нејзина контрола. –...

Тројца повредени во напад со мачета во Лондон

Три лица се повредени во напад со мачета во два здравствени дома во источен Лондон, јави Би-Би-Си. Повредите не се животно-загрозувачки, а лицата веднаш биле...

Лондон се подготвува за брегзит без договор?

Британската влада ги разгледува можностите да почне со подготовки за излегување на Британија од ЕУ без постигнат договор, поради несигурноста околу судбината на договорот...