Ознака: лондон

Напаѓачот во Лондон бил осуден за тероризам и ослободен пред неколку...

Британската полиција го идентификува напаѓачот, кој завчера со нож прободе две лица во Лондон. Станува збор за Судеш Аман, кој неодамна бил пуштен од...

Евакуиран дел на Лондон поради бомба од Втората светска војна

Неколку улици во центарот на лондонската населба Сохо се евакуирани бидејќи на градилиште била пронајдена бомба заостаната од Втората светска војна. Полицијата била повикана да...

Својата големина Лондон ја носи дискретно и ненаметливо

Лондон, град со историја подолга од два милениума, и денес е една од првите пет светски метрополи. Никогаш не претендирал на фаталистички описи од...

Ајфелова кула во Лондон?

Планот на сер Воткинс беше едноставен, ама амбициозен - да ја изгради највисоката структура во светот. Железничкиот магнат беше инспириран од Ајфеловата кула, висока...

Албанската мафија сѐ посилна во Лондон

Велика Британија веќе со години има големи проблеми со албанските криминалци. Тие значително ги прошириле своите криминални активности, што ги направило најмоќен криминален синдикат...

Лирен триумфира на завршниот „универзален“ гран-турнир во Лондон

Кинезот Динг Лирен (2.801 рејтинг-поени) победи на завршниот турнир од годинашната серија гран-турнири (се играа шаховски мечеви со класично, забрзано и со брзо темпо...

Вашер-Лаграв и Динг финалисти на гран-турнирот во Лондон

Французинот Максим Вашер-Лаграв (2.780 рејтинг-поени) и Кинезот Динг Лирен (2.801) се финалисти на завршниот турнир од годинашната серија гран-турнири, што се игра во Лондон,...

Еден за сите, сите за св. Климент

Неопходно е целиот потенцијал да го посветиме на подигање на нивото на образованието, стручноста, квалитетот, конкурентноста... Тоа ни недостига во сите сфери на општеството....

Европа и САД ги менуваат улогите на глобалната сцена

Зад сцената се раѓа нов европски консензус за трансатлантските односи, што претставува голема промена. До неодамна, надежите на повеќето европски лидери беа поврзани со...

НАТО останува верно на принципот „сите за еден, еден за сите“

Наши специјални известувачки од Лондон Јасминка Павловска и Маја Јаневска-Илиева Изјавите и спротивставените тези на претседателите на САД и на Франција за „мозочната смрт“ на НАТО,...