Ознака: локални избори

Дука победи во Дебар

Kандидатот на ДУИ Хекуран Дука победи во вториот круг од гласањето за градоначалник во Дебар, според првичните резултати на Државната изборна комисија (ДИК). Дука има...

ДПА останува без ниту една општина по преминот на Садику во...

Градоначалникот на Студеничани Азем Садику премина од редовите на Демократската партија на Албанците (ДПА) во Алијанса за Албанците. Ваквиот трансфер беше најавен од генералниот...

ДИК ги објави конечните резултати од вториот изборен круг

Според информациите од Државната изборна комисија во вториот круг од локалните избори избрани се градоначалници во 35 општини, во 9 има приговори, а во...

Поднесени 23 приговори до ДИК

Заклучно со вчерашниот ден, до Државната изборна комисија поднесени се вкупно 23 приговори за постапката за гласање и постапката за сумирање и утврдување на...

Чудно е премиер да поднесе оставка поради разочарувањето на локалните избори

Поранешниот посредник на ЕУ Питер Ванхауте за одлуката на Зоран Заев Ги следев со интерес последните случувања поврзани со локалните избори во Северна Македонија. Иако...

До ДИК се поднесени 13 приговори за гласањето на локалните избори

До денеска, заклучно со 15 часот, до Државната изборна комисија (ДИК) поднесени се вкупно 13 приговори. Седум од приговорите се од политичката партија ТМРО, кои...

МНР се побуни против свечените изјави, Левица најави борба за уставното...

Министерството за надворешни работи изрази загриженост откако советниците од Левица во Штип и Аеродром потпишаа свечени изјави со називот Република Македонија, повикувајќи на примена...

САД очекуваат да продолжи соработката со македонската Влада

САД очекуваат да ја продолжат соработката со Македонија во областите од заеднички интерес, соопшти Стејт департментот за Гласот на Америка, одговарајќи на барањето да...

ОДИХР по вториот круг предложи реформи и посочи изолирани инциденти

Набљудувачката мисија на ОДИХР за вториот круг од локалните избори посочи дека изборите во Македонија поминале во натпреварувачки дух и изборната администрација вложила напори...

Бугарските и грчките медиуми ги анализираат оставката на Заев и можните...

Оставката на Зоран Заев по локалните избори е во фокусот на бугарските и на грчките медиуми. Во известувањето на медиумите од соседните држави се...