4.8 C
Skopje
25.10.2021 - 11:16

Ознака: локални избори

До ДИК поднесени 13 приговори за изборните резултати

До Државната изборна комисија се поднесени 13 приговори за постапката за гласање и за постапката за сумирање и утврдување на резултатите. СДСМ има поднесено четири...

Официјални резултати: Шест скопски општини добија градоначалници по првиот круг

На вечершата прес-конференција на Државната изборна комисија, претседателот Александар Даштевски кажа дека според пребројувањето на гласовите, Тимчо Муцунски и Александар Стојкоски од ВМРО-ДПМНЕ се...

Јовчески: Покажавме дека можеме демократски да дејствуваме

Ортопедот Борче Јовчески од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата е нов градоначалник на Прилеп, кој уште во првиот круг победи со 21.196 гласови, или со 6.500 гласови...

Поткуп, изнуда и гласање во алкохолизирана состојба

Јавното обвинителство постапува по изборните нерегуларности Во текот на организирањето и спроведувањето на локалните избори заклучно со првиот круг на гласање одржан вчера, пристигнаа голем...

ВМРО-ДПМНЕ победи во 17, а СДСМ во 9 општини во првиот...

Според досега целосно обработените податоци Од целосно обработените податоци од Државната изборна комисија (ДИК), на локалните избори во првиот круг избрани се 29 градоначалници. Според...

ДИК: Вкупно 26 градоначалници избрани во првиот круг

Во првиот круг се избрани 26 градоначалници, согласно обработените податоци од Државната изборна комисија (ДИК) до 9.30 часот утринава. Гласовите за Град Скопје и...

Арсовска во водство по преброени над 70 отсто од гласовите

Кандидатката поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска, е во водство пред актуелниот градоначалник, Петре Шилегов од СДСМ, според 73,14 отсто обработени избирачки места во Град...

Заев: На крајот СДСМ ќе има повеќе градоначалници од ВМРО-ДПМНЕ

Лидерот на СДСМ Зоран Заев изјави дека СДСМ и коалицијата победуваат или имаат водство во повеќе од 30 општини во земјава. Според него, коалицијата на...

ДИК: Арсовска има блага предност пред Шилегов

Данела Арсовска од Група избирачи со освоени 15.379 гласови (38,9 отсто) е во водство пред кандидатот на владејачката СДСМ Петре Шилегов со 13.705 гласови...

Мицкоски: Ова е победа на народот

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски презентираше резултати од изборите кои според аналитичкиот центар на партијата донеле победа во првиот круг. Тој посочи и каде...