Ознака: лои

Продолжува долгата традиција на уметничко рекламирање на ЛОИ

Јапонските организатори ѝ ги претставија на јавноста 20-те официјални постери за Летните олимписки (ЛОИ) и Параолимписки игри (ПОИ) во Токио годинава. Деветнаесет уметници од...

Манифестот на Де Кубертен продаден за рекордни 8,8 милиони долари

Манифестот е рачно напишан документ на 14 страници од говорот што Де Кубертен го одржал на универзитетот „Сорбона“, две години пред формирањето на ИОК...

Стадионот во Токио готов седум месеци пред ЛОИ

Токио го претстави новиот олимписки стадион, седум месеци пред почетокот на Летните олимписки игри (ЛОИ) в година. На стадионот има и уреди за справување...

Најгласните поборници за симнување на руското знаме се жалат дека тоа...

Став на Ненси Армор Ју-ес-еј тудеј Претставниците на олимписката заедница сакаат да ве запознаат со фактот дека се згрозени од последните напори на Русија да го...

Поради жештината се потврдени утринските маратони на ЛОИ

Женскиот атлетски маратон и сите трки во брзо одење на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Токио в година се презакажани на други датуми, по...

Измени за дефилето на отворањето на Игрите

ИОК реши да направи измени во редоследот на селекциите при парадата на отворањето на олимписките игри. Репрезентациите на идните домаќини ќе маршираат веднаш пред...

Втора лотарија за еден милион олимписки билети

Достапни се билети за речиси сите спортови. Најевтините влезници се 20 евра, половината од сите билети се по 66 евра, па и помалку, а...

За пласман на ЛОИ Македонија би играла во Германија или во...

Советот на Светската ракометна федерација (ИХФ) ги одреди Франција, Норвешка и Германија за домаќини на машките олимписки квалификациски турнири за пласман на Летните олимписки...

Завршен дрвениот гимнастички центар за ЛОИ

Заврши изградбата на дрвениот гимнастички центар „Аријаке“, местото каде што ќе се одржуваат натпреварите во уметничка, ритмичка и трамбулинска гимнастика за време на Летните...

Тајгер Вудс сака в година да дебитира на ЛОИ

Американскиот голфер Тајгер Вудс, еден од најдобрите на сите времиња, најави дека сака в година да настапи на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Токио...