14.8 C
Skopje
18.6.2021 - 3:34

Ознака: лои

Бах прифаќа дека ЛОИ 2020 ќе треба да се откажат ако...

Претседателот на Интернационалниот олимписки комитет (ИОК), Томас Бах, рече дека Игрите во Токио ќе треба да бидат откажани ако пандемијата на коронавирусот го оневозможи...

Томас Бах ја прифаќа можноста дека Игрите во Токио можеби нема...

Претседателот на Интернационалниот олимписки комитет (ИОК) Томас Бах открил дека постои можност Летните олимписки игри (ЛОИ) во Токио целосно да бидат откажани. Поради коронавирусот...

Одложувањето на ЛОИ ќе го чини ИОК неколку стотици милиони долари

Во интервјуто за АП тој беше прашан и за тоа дали пандемијата им овозможи на некои спортисти да ги прекршат правилата за допинг без...

На ЛОИ ќе играат фудбалери до 24 години

Светската фудбалска федерација ја зголеми старосната граница од 23 на 24 години, за машкиот фудбалски турнир на презакажаните Летни олимписки игри во Токио. Изменетото...

ЛОИ и ЗОИ во период од половина година

Организаторите на Зимските олимписки игри (ЗОИ) во Пекинг (Кина) велат дека одложувањето на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Токио за идната година поради пандемијата...

Презакажаните ЛОИ и в година се совпаѓаат со Тур де Франс

Одложените Игри во Токио треба да се одржат од 23 јули до 8 август 2021 г., што значи дека велосипедската трка Тур де Франс...

Спортистите ќе си ги задржат „визите“ за Игрите во 2021...

Досега 57 отсто од спортистите се квалификуваа за настап на ЛОИ и тоа ќе остане во сила, изјави портпаролот на ИОК за „УС тудеј“,...

Боксерите Јанески и Љама конечно се вратија од Лондон

Македонските сениорски репрезентативци во бокс Јасин Љама и Гоце Јанески, во саботата, преку Софија, се вратија во Македонија, откако 19 дена беа во Лондон,...

Бах: Презакажувањето на ЛОИ е како огромна сложувалка

Ние сме во невидена ситуација и имаме невиден предизвик. ЛОИ никогаш досега не биле одложени и немаме на што да се угледаме, но убедени...

Првпат во 124-годишната историја се одложени ЛОИ

ЛОИ и ПОИ во Токио се одложени и треба да се одржат „не подоцна од летото 2021 година“. Олимписките игри во минатото се справуваа...