24.8 C
Skopje
18.6.2021 - 13:08

Ознака: лои

Брејкденсот ќе стане олимписка дисциплина

Брејкденс, односно неговата натпреварувачка форма брејкинг, доби статус на олимписки спорт и како таков, првпат ќе биде во програмата на Летните олимписки игри (ЛОИ)...

Бах најавува безбедна организација на ЛОИ

Не можам да го дадам точниот број гледачи што ќе може да бидат на трибините, но според извештаите од тест-настаните во Јапонија, мислам дека...

Јапонија ќе тестира антивирусни мерки на меч пред речиси полн стадион

Во „Токио дом“ (капацитет 45.000) се одигра бејзбол-меч пред 19.000 гледачи со примена на сите мерки против коронавирусот, како мерење температура на влезовите, дезинфекциско...

Јован Стојоски е нов стипендист на МОК

Најдобриот македонски атлетичар спорред ИААФ, Јован Стојоски, претседателот на МОК д-р Васил Тупурковски и претседателката на Атлетската федерација на Македонија Александра Војнеска Зикова, денес...

Почна поедноставувањето на ЛОИ

Претходно се зборуваше за кратење на 200 ставки, но засега тоа се 50, како намалување на делегациите од 10 до 15 отсто, откажување на...

Бах: Нема краен рок за тоа како ќе бидат организирани ЛОИ...

Не знаеме како ќе изгледа светот утре, а како би можеле да очекувате да знаеме како ќе изгледа по 316 дена? Рано е да...

Откажувањето на ЛОИ би чинело повеќе од одржувањето

Откажувањето на Летните олимписки игри (ЛОИ) в година во Токио поради пандемијата на коронавирусот може да чини два или трипати повеќе отколку одржување на...

Ново одложување, а не откажување на ЛОИ?

Претседателот на Токио 2020, Јоширо Мори, за време на состанокот на ИО минатиот викенд изјави дека за откажување на Игрите воопшто не било разговарано...

Повеќе од 200 идеи за поедноставување и намалување на трошоците на...

Летните олимписки игри (ЛОИ) во Токио, кои беа закажани за јули годинава, во март беа одложени за една година, поради стравувањата од пандемијата на...

Ревидиран квалификацискиот систем за пласман на ЛОИ

Во квалификациите ќе се сметаат одложените настани за 2021 година, Премиер-лигата во Рабат и ЕП во Гетеборг, како и квалификацискиот турнир, објави ВКФ КАРАТЕ По одложувањето...