Ознака: лои

Британските спортисти ќе тренираат и миење раце пред ЛОИ

Хигиената се става во фокусот, ќе се користи интернет-програма за обука пред ЛОИ во Токио, а сето тоа следува по долгорочното истражување, кое утврди...

Олимпијците ќе спијат на картонски кревети

Организаторите на Летните олимписки и Параолимписки игри (ЛОИ и ПОИ) в година во Токио за спортистите ќе обезбедат кревети направени од картон. Јапонската компанија...

За пласман на ЛОИ ќе играат и неколку балкански кошаркарски репрезентации

Светската кошаркарска федерација (ФИБА) ги одреди 24-те репрезентации што ќе играат во квалификациите за пласман на Летните олимписки игри (ЛОИ) во 2020 година. Претходно...

Роботи ќе им помагаат на спортистите и на гледачите на ЛОИ

Идејата на организаторите на ЛОИ е со помош на роботите да ја подобрат организацијата, а на туристите и на гледачите да им го олеснат...

Билети за Токио 2020 – нема проблем, ако имате 60.000 долари!

Станува збор за луксузен пакет, кој вклучува присуство на церемонијата на свеченото отворање и затворање на Игрите, билети за деветдневните атлетски натпревари на најубавите...

Започна дополнителна лотарија за билети

Организаторите на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Токио 2020 започнаа со втората лотарија за билети по неочекувано големата локална побарувачка, која ги принуди да...

Шпанија и Бразил водат со по три олимписки репрезентации

Шпанија и Бразил, на помалку од една година до почетокот на Летните олимписки игри (ЛОИ) в година во Јапонија, имаат најмногу, по три репрезентации...

Токио тестира разладни точки за ЛОИ

Организаторите на Летните олимписки игри в година во Токио ги тестираа водните спрејови и воздушните клима-уреди на еден одбојкарски меч, кои треба да помогнат...

Сто отсто рециклирани олимписки медали

Според информациите, собрани се потребните скапоцени метали за изработка за петте илјади рециклирани медали за ЛОИ и за ПОИ в година во Токио. Спортистите...

Акција на ИХФ за поголема популаризација на ракометот

Светската ракометна федерација (ИХФ) продолжи со популаризација на ракометот во земјите каде што е помалку развиен, а особено на американскиот континент. На конгресот одржан...