36.8 C
Skopje
4.8.2021 - 17:15

Ознака: лои

Ворхолм со нов светски рекорд на 400 метри со пречки

Норвежанецот Карстен Ворхолм го освои златниот медал со нов светски рекорд, 45,94 секунди. Неговиот голем ривал, Американецот Раи Бенџамин го освои среброто (46,17), а...

За освојувачите на медали награди и до 744.000 долари?

Повеќето освојувачи на олимписки медали добиваат парични награди од нивниот национален олимписки комитет ЛОИ ВО ТОКИО Настап и освоен златен, сребрен или бронзен медал на олимписки...

Стојоски постигна личен рекорд на 400 метри

Македонскиот атлетичар Јован Стојоски постави нов личен рекорд со време од 46,81 секунди на трката на 400 метри на Летните олимписки игри во Токио. Стојоски...

Големиот пад го згасна сонот на Ѓоковиќ за „златен слем“

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ неочекувано беше поразен од Александар Зверев во полуфиналето на олимпискиот турнир во Токио со резултат 6-1, 3-6 и 1-6...

Чувајте го Дејан како капка вода на дланка затоа што тој...

Македонски знамиња, запалени факели и бројни љубители на спортот ја увеличија прославата во чест на успехот на Дејан Георгиевски одржана вечерва пред Градскиот трговски...

Се надеваме на злато и на повеќе медали во Париз

Медалистот од Токио на прием во АМС Се надевам дека во Париз во 2024 година ќе имаме повеќе претставници и повеќе успех. Им посакувам на...

Георгиевски бурно поздравен по пристигнувањето во Скопје

Голема благодарност за сите што дојдоа тука и за нивната поддршка, кажа македонскиот таеквондист Дејан Георгиевски, кој освои сребрен медал на Летните олимписки игри...

Таеквондото оствари бројни соништа за олимписки медали

Таеквондото веројатно е „најдарежливо“ од сите олимпиоски дисциплини, нудејќи им можност на бројни држави кои вообичаено се на маргините на меѓународниот спорт да дојдат...

Развиорено македонско знаме и медал на градите за исполнето ветување

Патот до исполнување на ветувањето за освојување на медал дадено од таеквондистот Дејан Георгиевски пред Летните олимписки игри во Токио, беше исполнет со голема...

Чусовитина се пензионира по настапот на осмите ЛОИ

По речиси 30 години од дебито на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Барселона во 1992 година, Оксана Чусовитина (46), гимнастичарката од Узбекистан, со солзи...