Ознака: лои

Ново одложување, а не откажување на ЛОИ?

Претседателот на Токио 2020, Јоширо Мори, за време на состанокот на ИО минатиот викенд изјави дека за откажување на Игрите воопшто не било разговарано...

Повеќе од 200 идеи за поедноставување и намалување на трошоците на...

Летните олимписки игри (ЛОИ) во Токио, кои беа закажани за јули годинава, во март беа одложени за една година, поради стравувањата од пандемијата на...

Ревидиран квалификацискиот систем за пласман на ЛОИ

Во квалификациите ќе се сметаат одложените настани за 2021 година, Премиер-лигата во Рабат и ЕП во Гетеборг, како и квалификацискиот турнир, објави ВКФ КАРАТЕ По одложувањето...

Бах прифаќа дека ЛОИ 2020 ќе треба да се откажат ако...

Претседателот на Интернационалниот олимписки комитет (ИОК), Томас Бах, рече дека Игрите во Токио ќе треба да бидат откажани ако пандемијата на коронавирусот го оневозможи...

Томас Бах ја прифаќа можноста дека Игрите во Токио можеби нема...

Претседателот на Интернационалниот олимписки комитет (ИОК) Томас Бах открил дека постои можност Летните олимписки игри (ЛОИ) во Токио целосно да бидат откажани. Поради коронавирусот...

Одложувањето на ЛОИ ќе го чини ИОК неколку стотици милиони долари

Во интервјуто за АП тој беше прашан и за тоа дали пандемијата им овозможи на некои спортисти да ги прекршат правилата за допинг без...

На ЛОИ ќе играат фудбалери до 24 години

Светската фудбалска федерација ја зголеми старосната граница од 23 на 24 години, за машкиот фудбалски турнир на презакажаните Летни олимписки игри во Токио. Изменетото...

ЛОИ и ЗОИ во период од половина година

Организаторите на Зимските олимписки игри (ЗОИ) во Пекинг (Кина) велат дека одложувањето на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Токио за идната година поради пандемијата...

Презакажаните ЛОИ и в година се совпаѓаат со Тур де Франс

Одложените Игри во Токио треба да се одржат од 23 јули до 8 август 2021 г., што значи дека велосипедската трка Тур де Франс...

Спортистите ќе си ги задржат „визите“ за Игрите во 2021...

Досега 57 отсто од спортистите се квалификуваа за настап на ЛОИ и тоа ќе остане во сила, изјави портпаролот на ИОК за „УС тудеј“,...