23.8 C
Skopje
24.6.2021 - 10:12

Ознака: ЛОИ 2020

Полувреме на спортските арени

Поради ширењето на коронавирусот, за што СЗО прогласи пандемија, засега се прекинати кошаркарските лиги, НБА, Евролигата и ЛШ на ФИБА-Европа, одложени или откажани се...

Сите објекти за ЛОИ 2020 се завршени навреме

Организаторите на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Токио летово соопштија дека комплетирањето на центарот „Акватик“ значи дека сите објекти се завршени навреме. Центарот „Акватик“,...

ИОК одреди пет милиони долари за нова борба со допингот

По неодамнешната најава на претседателот на ИОК, Томас Бах, на петтата светска конференција за допинг во спортот, Извршниот одбор на ИОК одобри буџет од...

Двокружен олимписки маратон?

Маратоните и трките во брзо одење на Летните олимписки игри (ЛОИ) 2020, кои минатиот месец Интернационалниот олимписки комитет (ИОК) од Токио ги префрли во...

ИОК бара нови боксерски судии за ЛОИ 2020

Ниту еден од 36-те судии и контролори, кои ја делеле правдата на боксерскиот турнир на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Рио де Жанеиро во...

Еден милион нови билети за ЛОИ 2020, но не и за...

Билети за маратонот ќе нема, бидејќи организаторите разработуваат планови како да се справат со тој проблем по префрлањето на трката во Сапоро Организаторите на Летните...

Чест и голема обврска е да се предводат светски шампионки

РАЗГОВОР СО ВЛАТКО АНДОНОВСКИ, СЕЛЕКТОР НА САД Очекувањата се големи, тоа никој не требаше да ми го нагласи, а тоа е да се игра на...

Олимпискиот маратон се сели во „зимското“ Сапоро?

Преселбата во Сапоро, 800 км на север од Токио, ќе значи значително пониски температури за спортистите за време на Игрите, бидејќи во градот-домаќин на...

Железничкиот систем во Токио преоптоварен, големи мешаници за време на ЛОИ...

Од 1964 година, железницата во Токио има специјални „ошија“, или „туркачи“, кои носат бели нараквици, за да ги сместат патниците во преполните вагони во...

Жешка главоболка за организаторите на ЛОИ 2020

Тропските температури од 29 јули до 4 август биле причината за смртта на 57 лица во Јапонија, соопшти Агенцијата за управување со природни непогоди Високите...