Ознака: лозари

Владата им ги плаќа старите долгови на лозарите, тие сакаат нови...

Лозарите што го предале а не успеале да го наплатат грозјето од винарниците во периодот од 15 август 2014 до 15 ноември 2016 година...

Во чест на Св. Трифун предавање на лозарите за органско производство

Предавање за лозарите на тема „Примената на биопестициди и органско производство и практики“ се одржа синоќа во Кавадарци, по повод прославувањето на празникот Св....

Исплатени субвенциите за лозарите

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, денеска на сметките на 15.784 субјекти исплати 582.841.911,00 милиони денари за одгледувачите на лозови насади. Станува...

Бизнис инфо

Поголема поддршка за лозарите На лозарите ќе им бидат префрлени по два денара за килограм грозје, наместо по еден како до лани, и освен за...

Лозарите бараат откупната цена за килограм грозје да биде над 25...

Лозарите од Тиквешко бараат повисоки цени за откуп на грозјето, а до медиумите свое соопштение испратија од здружението „Напредни лозари“. Истакнуваат дека морале да...

Голготата на лозарите не запира

Со цел да се реши проблемот на лозарите кои имаат предадено винско грозје во винарниците „Повардарие“ и „Стефанс“ во периодот од 2014 до 2016...

До крајот на февруари ќе се исплатат долговите на лозарите

Лозарската приказна за неисплатениот долг на лозарите од 2014, 2015 и 2016 година конечно денеска доби епилог. Градоначалникот на Кавадарци Митко Јанчев на бројните...

Николовски: Лозарите ќе ги добијат своите пари

Министерството е во постојана комуникација со лозарите и целосно е запознато со нивните проблеми, а Владата во овој период мора да ја затвори како...

Лозарите најавуваат штрајк ако не им се плати грозјето предадено во...

Лозарите најавуваат штрајк ако не им се плати грозјето предадено во 2015 година. Во изјава за МИА, денеска тие нагласија дека ќе го бојкотираат...

Лозарите до 25 декември може да аплицираат за дополнителната субвенција за...

Владата на денешната седница ја донесе Одлуката за воведување нова дополнителна субвенција од еден денар за килограм предадено грозје „смедеревка“ и „вранец“. Лозарите за...