Ознака: Лов

Прилепчанец осомничен за убиство од небрежност при лов

Прилепчанецот П.С. (50) е осомничен за убиството на Ѓ.К. (25), што се случи при лов на дивеч во близината на Витолиште, Мариово. Како што...

Застреланиот прилепчанец им подлегна на повредите

Денеска во 11.06 часот во ПС Прилеп било пријавено дека во атар на с. Витолиште, прилепско, Ѓ.Х.(25) од Прилеп бил погоден од куршум од...

Европа забрани лов и риболов со олово

Европскиот парламент ја изгласа забраната за користење муниција за лов со олово во близината на сите водни површини во Европската Унија. Во рок од...

Ловџија им подлегнал на повредите откако бил застрелан за време на...

Млад ловџија од битолското село Канино, Ј.К.(35), кој во текот на вчерашниот ден бил ранет за време на ловот, им подлегнал на повредите. Откако...

Започна сезоната на крупен дивеч

Претходниот викенд започна сезоната на крупен дивеч во земјава. Ловџиите од Кичево и Кичевско, во првиот ловен ден имаа солиден отстрел и тоа е...

Кога се чисти ловџиското оружје

Ако ловџијата ја остави пушката нечиста на крајот на ловната сезона, а била користена, тогаш веќе следната година постојат реални можности кај неа да...

Две лица ранети за време на лов

Две лица со прострелни рани од огнено оружје вчера биле хоспитализирани во комплексот клиники „Мајка Тереза“ и Градската општа болница „Св. Наум Охридски“. Се работи...

Почина маж кој бил погоден од куршум за време на лов

Триесет и едногодишно лице од селото Богородица почина за време на лов на планината Кожуф. МВР соопшти дека лицето било погодено од кушум од страна...

Риболовот како релаксација по напорниот работен ден

Сѐ повеќе млади луѓе го избираат риболовот како спорт и некој вид хоби, со намера во него да најдат засолниште од напорното и стресно...

Опрема за лов со лак и стрела

Лицето, главата и рацете кај ловџијата со лак и стрела задолжително се покриени, а причините за тоа не се само визуелни туку има и...