-6.2 C
Skopje
26.1.2022 - 7:20

Ознака: лични документи

Купишта изгубени лични документи високи како планина

Од вкупно изгубени 32.849 документи, дури 14.316 биле лични карти, кои минатата година граѓаните ги огласиле за загубени во „Службен весник“. Но граѓаните од...

Почнува издавањето на лични карти со новото име на државата

Министерството за внатрешни работи од денеска почнува со издавање на лични карти за граѓаните на кои ќе биде впишано новото уставно име на државата...

Над 40.000 граѓани се без лични карти, решение ќе се бара...

Блокадата на Законот за лични карти остави 40.000 граѓани без документ за идентификација. Првата можност за одблокирање е први септември, кога пратениците се враќаат...

Поради големиот број лични документи, шалтерите на МВР ќе работат и...

Поради зголемен интерес за издавање на готовите лични документи, Одделението за управни работи Скопје, ќе работи и за време на претстојниот викенд (24/25 јули),...

Продолжено работно време и работа во викенд за да се одговори...

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска го посети Одделението за управни работи-Скопје, при Одделот за граѓански работи, кое периодов работи со продолжено работно...

Народниот правобранител бара итно да се најде решение за луѓето со...

Народниот правобранител по информациите изнесени во јавноста, како и по јавувања од граѓани кои заради неможноста навремено да си ги обноват личните документи, особено...

ФОТОВЕСТ: Метежите пред МВР не се расчистуваат

Метежите создадени од граѓаните кои чекаат за да поднесат барање за лични документи и денеска се забележуваат пред управните простории на Министерството за внатрешни...

Нервоза и револт во редиците за лични документи

Граѓаните од утринава чекаат во редици пред просториите на Министерството за внатрешни работи (МВР) во Скопје, при високите летни температури, за да извадат лични...

Од понеделник ќе почне издавањето на лични документи со новото уставно...

Од понеделник ќе почнат да се издаваат лични документи со новото уставно име – Република Северна Македонија, потврди министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски...

Омбудсманот бара МВР да утврди одговорност за прекинот во издавањето лични...

Народниот правобранител изразува загриженост во однос на повторниот прекин на издавање на лични документи (лични карти, патни исправи, возачки дозволи и сл.) од страна...