Ознака: лица со попреченост

Тренчевска: Децата со аутизам да се вклучат во општествените текови

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска, вечерва ја поддржа иницијативата на Општина Струмица во одбележувањето на 2 април, Меѓународниот ден на децата...

Симовски: Пописот ќе овозможи база за понатамошни истражувања наменети за лицата...

Националното координативно тело за имплементација на Конвенцијата на ОН за правата на лицата со попреченост, денеска во Владата одржа средба со директорот на Државниот...

ДИК: Избирачките места да овозможат целосен пристап за лицата со попреченост

Државната изборна комисија, известува дека со цел овозможување на целосно остварување на правата на сите граѓани/ки кои сакаат да даваат поддршка за некоја независна...

Неприфатливо е да бидете маргинализирани и обесправени

Претседателот Стево Пендаровски се сретна со лицата со попреченост Претседателот Стево Пендаровски денеска прими активисти за правата на лицата со попреченост од коалицијата „Менуваме“. Лицата со...

Барањата на лицата со попреченост се и наши приоритети

Шахпаска на средба со претставници од Коалицијата „Менуваме“ Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска се сретна со претставници на Коалицијата „Менуваме“ со...

Коалицијата „Менуваме“ упати барања до Владата и најави протести

Коалицијата „Менуваме“ упати неколку барања до Владата за подобрување на животот на лицата со попреченост. Од таму најавија дека ќе блокираат крстосници и ќе...

Хусејин: Лицата со попреченост во фокус и во услови на пандемија

Заменик-министерот за труд и социјална политика Енвер Хусејин учествуваше на онлајн средба во организација на движењето на родители на деца и лица со телесна...

Маричиќ: Имаме обврска да обезбедиме еднакво учество на лицата со попреченост...

Министерот за правда Бојан Маричиќ во обраќањето на „Промоцијата на наодите од мониторингот на парламентарните избори и гласањето на лица со попреченост“ кажа дека...

Јовановски: Преку образованието треба да се срушат бариерите за вклучување на...

Претставници од Здруженијата на лицата со попреченост кои денес учествуваа на консултативниот состанок во врска со образовната концепција дадоа целосна поддршка на реформите. - Со...

Заев: Конвенцијата за правата на лицата со попреченост се имплементира со...

Претседателот на Владата, Зоран Заев заедно со Спасе Додевски – координатор со Националното координативно тело за имплементација на Конвенцијата на ОН за правата на...