Ознака: лифт

Жител на Сарај загинал во зграда во изградба

Утрово во скопската полиција бил пријавен трагичен настан што се случил на улицата „Пушкинова“. Имено, во зграда каде се изведуваат градежни работи, 37-годишник од скопското...

Зголемениот страв од лифтовите во пандемијата доведе до иновации

Ковид-пандемијата го натерала индискиот софтверски инженер Бавин Ахир да ги адаптира лифтовите со цел луѓето да се заштитат од ширење на вирусот преку допир,...

Во локалитетот Хераклеја ќе се влегува и со лифт

Битола Во наредниот период покрај големиот број посетители од земјата и од странство, во амфитеатарот на локалитетот Хераклеја ќе можат да влегуваат и лицата со...

Најопасни се парите, банкоматите и копчињата за лифт

Предмети и места преполни со бактерии и вируси Светските научници секој ден се обидуваат повеќе да научат за коронавирусот за да успеат да пронајдат вакцина...

Болна жена почина во заглавен лифт

Шеесет и осумгодишна жена во Скопје почина во заглавен лифт додека лекари од Итната медицинска помош се обидувале да ја спасат. Како што информира...

Училиштето „Ѓоргија Пулевски“ доби лифт за лица со физички пречки

Во основното училиште „Ѓорѓија Пулевски“ во општината Аеродром е пуштен во употреба лифт за лица со физичка попреченост, со што им е овозможена и...

Ристиќевата палата – првиот лифт и последното корзо

Кога скопјани го запрашале: „Господине Ристиќ, зошто градите вакво чудо, толкава палата среде Скопје?“, тој мирно и духовито одговорил: „Градам споменик за себе“. И...

Четворица повредени откако лифт падна во зграда во Карпош 4

Четири лица се повредени и однесени на клиниката „Мајка Тереза“, откако завчера вечерта додека се возеле во лифт во зграда во изградба на улицата...

ОУ „Ѓорѓија Пулевски“ доби лифт за лицата со физички пречки

Основното училиште „Ѓорѓија Пулевски“, во општината Аеродром во Скопје, наскоро ќе добие лифт со што ќе им се овозможи и ќе им се олесни...

Разбојници ограбувале скопјанки во лифт

Скопското основно обвинителство донесе наредба за спроведување истражна постапка против две лица, на возраст од 20 и 22 години, осомничени дека сториле две разбојнички...