17.2 C
Skopje
17.6.2019 - 23:30

Ознака: литургија

Трпеливо се чека за Светата Литургија на папата Франциск

  Стотици граѓани се собраа да ја прослават мисата на поглаварот на Римокатоличката црква на плоштад „Македонија“ во Скопје. Граѓните од целата Република, но и...

На три локации во центарот на Скопје ќе се делат бесплатни...

Координативното тело за организирање на посетата на Папата Франциско во Скопје, ги информира граѓаните кои сакаат на 7 мај да присуствуваат на централниот настан...

Владина делегација на Велигденска литургија во Соборниот храм

Владина делегација денеска присуствуваше на свечената литургија по повод најголемиот православен празник Христово Воскресение – Велигден, во Соборниот храм Св. „Климент Охридски“ во Скопје....

Тажен и радосен ден во Бигорскиот манастир

Во изминативе два дена беа одржани богослужби и литургии посветени на отсекувањето на главата на свети Јован Крстител, патрон на манастирот Неколку стотици верници речиси...

Дел од македонските политичари на воскресна литургија во Соборниот храм

По повод Воскресение Христово - Велигден денеска во Соборниот храм „Св. Климент Охридски“ се одржа воскресна литургија со која богослужеше Архиепископот охридски и македонски г.г...

Православните христијани го празнуваат Велики петок

Велики Петок е денот на Христовите страданија, кои започнуваат уште ноќта, во Гетсиманија. Затоа гетсиманските настани ги вбројуваме во Велики Петок. Тие се случувале...