29.8 C
Skopje
18.6.2021 - 14:01

Ознака: литургии

Водици се одбележува со литургии, нема скокање по крстот

Годинава за првпат денешниот празник Богојавление - Водици поминува без традиционалното скокање по светиот крст, поради епидемијата со ковид-19. Денот е одбележан со свети литургии...

Грчката црква не сака литургии на македонски јазик

Откога партијата Виножито од вселенскиот патријарх побара да се исправат неправдите кон македонските православни христијани на кои им е оневозможено да слушаат богослужба на...