18.8 C
Skopje
19.10.2021 - 16:44

Ознака: Литванија

Како Литванија ја вовлече ЕУ во судир со Кина

Дипломатската пресметка помеѓу Литванија и Кина почна со само еден збор, кога Вилнус го одобри барањето на Тајван за воспоставување на „тајванско“ претставништво во...

На маж од Литванија од стомак му извадиле повеќе од килограм...

Хирурзите отстраниле повеќе од килограм клинци, завртки, навртки и ножеви од стомакот на литвански државјанин, објавија литванските медиуми. Тој голтал метални делови околу еден месец...

Безбедноста на Западен Балкан е поврзана со безбедноста на ЕУ

Димитров во Литванија По вчерашната посета на Летонија, вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров денеска во Вилнус продолжува со балтичката турнија. Посетата на Литванија, Димитров...

Пендаровски на средба со министри на држави од групата „Пријатели на...

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски, ги прими министерите за надворешни работи на Литванија, Латвија, Полска и потсекретарот за европски работи на Естонија, чиишто земји,...

Литванија со јод ќе се бори против можната радијација од Белорусија

Литванската влада соопшти дека ќе купи повеќе од четири милиони таблети јод во вредност од 900.000 евра, бидејќи соседна Белорусија планира до крајот на...

Литванија денеска ќе го ратификува Протоколот за НАТО

Сејмот на Литванија денеска на пленарна седница треба да го ратификува Протоколот за пристапување на Република Северна Македонија во НАТО. На седницата ќе присуствува и...

Рекордна заплена на 1,5 тони хашиш

Во Литванија се запленети 1,5 тони хашиш, чија вредност е проценета на 20 милиони евра. Тоа е најголемата заплена во историјата на таа балтичка...

„Романса во малото гратче“ – роман за предвоените Евреи во Литванија

„Прозарт медија“ деновиве го издаде романот „Романса во малото гратче“ на Григориј Канович, кој раскажува за мало место во Литванија во пресрет на Втората...

Руската шпионска мрежа беше разбиена во Литванија

Премиерот на Литванија, Саулиус Сквернелис изјави дека била разбиена шпионска мрежа во државата, која работела за Русија и претставувала закана за националната безбедност. Претставници на...

Безбедносните предизвици на балтичките земји

Членството во ЕУ и во НАТО и понатаму е приоритет во надворешната политика на Литванија, Летонија и на Естонија. Несогласувањата во НАТО и поделбите...