6 C
Skopje
21.2.2019 - 21:32

Ознака: Литванија

Рекордна заплена на 1,5 тони хашиш

Во Литванија се запленети 1,5 тони хашиш, чија вредност е проценета на 20 милиони евра. Тоа е најголемата заплена во историјата на таа балтичка...

„Романса во малото гратче“ – роман за предвоените Евреи во Литванија

„Прозарт медија“ деновиве го издаде романот „Романса во малото гратче“ на Григориј Канович, кој раскажува за мало место во Литванија во пресрет на Втората...

Руската шпионска мрежа беше разбиена во Литванија

Премиерот на Литванија, Саулиус Сквернелис изјави дека била разбиена шпионска мрежа во државата, која работела за Русија и претставувала закана за националната безбедност. Претставници на...

Безбедносните предизвици на балтичките земји

Членството во ЕУ и во НАТО и понатаму е приоритет во надворешната политика на Литванија, Летонија и на Естонија. Несогласувањата во НАТО и поделбите...

Литванија ќе го блокира поглавјето 31 во преговорите ЕУ-Србија

Литванија ќе ја блокира Србија за отворањето на поглавјето 31 во преговорите, поглавје кое се однесува на надворешната политика, изјави српската министерка за европска...

Македонските кадети подобри од Литванија

Машката кадетска ракометна репрезентација на Македонија со победа го почна настапот на ЕХФ-шампионатот, дивизија Б во Тбилиси, Грузија. Избраниците на селекторот Данило Брестовац беа...

Македонија тргнува кон шестиот мундијал

Првиот бараж-дуел за пласман на СП 2019 со Романија е утре од 20.30 часот во Скопје Со одигрувањето на синоќешните дуели Литванија - Исланд и...