Ознака: листерија

Тројца починати и над 220 заразени од листерија во Шпанија

Тројца луѓе починаа, а најмалку 222 се заразени во досега најголемата епидемија на листерија забележана во Шпанија, соопшти Светската здравствена организација. Заразата, која најверјатно е...

Во Шпанија изби епидемија од бактеријата листерија

Во Шпанија една постара жена почина, 56 луѓе се хоспитализирани и десетици други се заболени од најголемото досега жариште на листерија во земјата, јави...

Пет починати од листерија во Англија

Британското министерство за здравство нареди вонредна контрола на храната која се сервира во болниците во земјата откако на крајот на мај и почетокот на...