Ознака: лира

Турција ќе ги намалува државните трошоци за 5,6 милијарди долари

Турција планира да ги намали државните трошоци за 5,6 милиајрди долари, со цел да ја зголеми довербата во националната валута, соопшти денеска турскиот министер...

Драстичниот пад на турската лира ги направи 18 илјади Турци милионери

Околу 18 илјади Турци станале милионери, откако вредноста на турската национална валута, лирата, достигна рекордно ниско ниво, информира „Хуриет дејли њуз". Бројот на турски милионери...

Турската лира продолжува да паѓа

Турската лира денеска падна на ниво од 4,76 лири за еден долар, со што загуби над 20 проценти од својата вредност од почетокот на...