28.2 C
Skopje
20.6.2019 - 13:49

Ознака: лира

Турската централна банка ја зголеми основната каматна стапка

Турската централна банка денеска ја зголеми основната каматна стапка од 17,75 отсто на 24 отсто, за да ја стави под контрола инфлацијата и да...

Годишната инфлација во Турција речиси 18 отсто

Годишната инфлација во Турција се зголеми до речиси 18 проценти поради слабата лира, што доведе до зголемување на цените, соопштија властите. Според податоците на Турскиот...

Во земјата на моќниот лидер и снемоштената лира

Турција секогаш била земја во која се испреплетувале традицијата полна со обичаи од шаманизмот и исламот, патријархалноста и придобивките од новото време „Облечете нешто долго...

Суд во Турција одби жалба за ослободување на Брансон

Висок суд во Турција денеска одби жалба за ослободување на американскиот свештеник Ендру Брансон од домашен притвор, јавија турски медиуми. По објавувањето на таа вест...

НБРМ: Падот на турската лира нема да се одрази врз македонската...

Од случувањата во Турција не се очекуваат директни негативни ефекти врз македонската економија, но е мала можноста и за евентуални позначајни негативни преносни ефекти,...

Турската лира зајакна за шест отсто

Турската национална валута се стабилизира по неколкудневниот пад на курсот, кога достигна рекорни мининални вредности, по што денеска забележа раст од шест проценти. Денеска еден...

Хасет: Падот на лирата е знак дека Турција има проблеми со...

Падот на вредноста на турската лира за 40 проценти е показател дека во Турција има проблеми со многу фундаментални основи на економијата, изјави економскиот...

Лирата вртоглаво паѓа, Ердоган бара нови сојузници

Турскиот лидер порача дека оние земји што не можат да се натпреваруваат на економски план со Турција измислиле валутни заговори на Интернет, кои немаат...

Ердоган: Падот на турската лира е заговор против Турција

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган го оцени намалувањето на вредноста на турската национална валута како „заговор“ против Турција, нагласувајќи дека турскиот народ нема да...