Ознака: Липковско

Обелиск на отруените со арсен во Липковско

Во право се историчарите кога велат дека спомен-кулата во Слупчане е споменик на поделба бидејќи, како што објаснија, за да се подигне споменик на...

Приведен жител од Липковско за издржување на казна затвор од три...

Денеска во 14.00 часот, полициски службеници од СВР Kуманово, врз основа на судска наредба, го привеле М.С.(68) од с.Руница, општина Липково, за издржување казна...

Повторно пожар во Липковско

Поголема површина, нискостеблеста дабова шума и стрништа се зафатени од пожарот што избувна вчера и се уште трае во Липковско, на Скопска Црна Гора,...

Гори нискостеблеста шума и висока сува трева во Липковско

Гори нискостеблеста шума, ливади и висока сува трева на подрачјето на Општина Липково, над браната кон Гошинце, информираа утрово надлежните институции. Пожарот почнал да се...