16.8 C
Skopje
23.9.2021 - 13:01

Ознака: Лина Ѓорческа

Ѓорческа ќе напредува на листата на ВТА

Лина Ѓорческа се очекува денеска да напредне за десетина места на новата светска ранг-листа на тенисерки, по пласманот во полуфиналето на ИТФ-турнирот во Обидос,...

Ѓорческа со пресврт оствари нов триумф во Португалија

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа забележа втора победа на турнирот во Обидош, Португалија. Ѓорческа ја совлада Германката Ана Класен по пресврт, со 5-7, 6-0, 6-4...

Ѓорческа почна со полесни тренинзи, со натпревари од мај?

Со раката, со зглобот сѐ е во ред, но понекогаш при бекхенд-ударите чувствувам мала непријатност, која, верувам, со текот на времето ќе ја снема....

Ѓорческа успешно закрепнува, на турнири од април?

Лани кон средината на декември, најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа (23) го оперира зглобот на левата рака во специјализирана клиника во Минхен, Германија, повреда...