5.8 C
Skopje
27.11.2021 - 11:30

Ознака: лилјаци

СЗО: Вирусот најверојатно потекнува од лилјаците

Тимот на СЗО кој го истражува потеклото на ковид-19 во Кина соопшти дека вирусот најверојатно потекнува од лилјаците. Најверојатно лилјакот имал уште едно животно домаќин...

Кинеска истражувачка предупредува дека човештвото ќе се соочи со нови вируси

Кинеската истражувачка предупредува дека појавата на смртоносниот коронавирус е „само врв на ледениот брег“ во однос на она со кое луѓето наскоро ќе се...

Лилјаците не се потполно исфрлени од менито

Откако пазарите за диви животни во кинески Вухан беа затворени, пазарот во Томохон во Индонезија, стана најголемиот центар за набавка на диви животни за...

Научниците сѐ уште трагаат по „виновникот“ за ширење на коронавирусот

Досега е позната теоријата за избивањето на коронавирусот од пазарот Хуанан во кинески Вухан, но научниците сѐ уште трагаат по вистинскиот „виновник“ меѓу животните,...

Надрилекарствата закана за истребување на лилјаците од Темната пештера

Лекот направен од лилјак, потопен во литар масло што отстојал три недели лекува увоболка, а пак, крв од лилјак капната на вратот помага за...

Празноверието ќе ги истреби лилјаците од Темната пештера

Лекот направен од еден лилјак потопен во литар масло кој отстојал три недели лечи увоболка, а пак крв од лилјак капната на вратот помага...