Ознака: Лиле Стефанова

Слободан Богоевски не се појави на сведочење за случајот „Маѓар телеком“

Ексразузнавачот Слободан Богоевски и денеска не се појави да сведочи во случајот „Маѓар телеком“ како сведок што го предложи одбраната. Причината е бидејќи немало...

Стефанова: Неизвесно е дали истите обвинители ќе ги водат предметите од...

Обвинителката од СЈО, Лиле Стефанова информираше дека веќе се одвива примопредавање на предметите од СЈО. Во однос на тоа дали истите обвинители ќе ги водат...

Според правниците, спорно е Јанева да дава наредби додека е во...

Крајно спорна е одлуката на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, од притвор во затворот во Шуто Оризари преку судот до СЈО да дава полномоштва...

Стефанова: Јанева и натаму е обвинител, притворот не влијае врз судењата...

Обвинителката Лиле Стефанова на денешното рочиште за предметот „Титаник“ на СЈО, рече дека предлогот на бранителите на обвинетите за одлагање на постапката бара да...

Судот ги отфрли барањата за изземање на Стефанова од „Траекторија“

Судијата Горан Бошевски во предметот „Траекторија“, по паузата, ги отфрли барањата за изземање на Катица Јанева и на Лиле Стефанова. Во образложението наведе дека...

Адвокатите бараат обвинителката Стефанова да биде изземена од „Траекторија“

Адвокатката Татјана Поповски Булоски побара прекин на судењето за предметот „Траекторија“ на СЈО, поради постапката за разрешување на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева. Се...

Кој ќе биде наследникот на Јанева, и што ќе се случи...

Советот на јавните обвинители наредната недела ќе одлучува за расрешувањето на јавната обвинитека Катица Јанева, откако до нив беше доставен извештај на обвинителството за...

По обвинителката Фетаи, и Стефанова се огради од Јанева

По оградувањето на обвинителката Фатиме Фетаи, и обвинителката Лиле Стефанова се огради од Катица Јанева. Таа од самиот старт на случувањата поврзани со случајот...

Обвинителството бара политичарите да не се мешаат

Јавното обвинителство реагира на забелешките на претседателот на државата, притоа укажувајќи дека не е време за напади врз институциите и дека нема да дозволи...

Распитот на обвинителката од СЈО Лиле Стефанова трае со часови

Четири часа трае распитот на обвинителката од СЈО Лиле Стефанова во Обвинителството за организиран криминал и корупција. Распитот ќе продолжи по паузата која ја...