Ознака: ликовна колонија

Изложба на дела од колонијата „Дрен 2021“ во Прилеп

Денеска по повод Денот на Прилеп - 3 ноември, напладне во ликовната галерија на ЦК „Марко Цепенков“- Прилеп ќе биде отворена изложбата на дела...

Ликовната колонија „Михајлово-Кавадарци“ почнува со изложбата на Драги Хаџи-Николов

Јубилејното 25-то издание на Меѓународната ликовна колонија „Михajлово- Кавадарци“ официјално ќе биде отворено вечерва во 20 часот, во летната бавча и галеријата на домот на...

Утре започнува ликовната колонија „Кавадарци-Михајлово“ 2020

Во скратено издание од 26. до 29. август, со само петнаесетина учесници, утре стартува најновото издание на традиципналната меѓународна ликовна колонија „Кавадарци-Михајлово“ 2020. Заради...

Отворен „Малиот битолски Монмартр“

Претпладнево во Битола свечено беше отворено 39 издание на „Малиот битолски Монмартр“. Свеченото отворање на детската ликовна колонија помина без познатиот детски џагор на децата...

Изложба на дела од ликовната колонија „Нижополе 2000“ во Кавадарци

Синоќа во галеријата на Домот на културата „Иван Мазов Климе“ во Кавадарци беше отворена изложба на дела од јубилејната дваесетта по ред меѓународна ликовна...

Изложбa на дела од ликовната колонија „Де Ниро“

„Странски автори на меѓународната ликовна колонија ‚Де Ниро‘“ е насловот на изложбата, која утревечер ќе биде отворена во изложбениот салон на Културно-информативниот центар во...

Ликовната колонија „Галичник“ одбележува 30 години

Јубилејната изложба по повод 30 години ликовна колонија „Галичник“ ќе биде отворена вечерва, во 20 часот, во „Мала станица“. На изложбата ќе биде претставен...

Почна со работа ликовната колонија „Скопје“

Четиринаесеттата меѓународна ликовна колонија „Скопје“, во организација на Музејот на градот Скопје, градот Скопје и хотелот „Арка“, започна викендов и ќе трае до 30...

Oтворена ликовната колонија – „Неготино“ 2019

Во организација на Музеј на град Неготино синоќа со пригодна свеченост започна првата ликовна колонија - „Неготино“ 2019. На колонијата уметници од Неготино, Скопје,...

Изложба на уметнички дела од ликовната колонија „Вевчански видувања“

Во НЛБ галеријата во Скопје вечер ќе биде отворена изложба на уметнички дела од Меѓународната ликовна колонија „Вевчански видувања“ 2018 на која ќе може...