8 C
Skopje
20.1.2019 - 16:40

Ознака: лидер

САД ќе ја направат Грција регионален лидер

Пред неколку дена во Грција пристигнале првите количества американски течен гас, кој е доставен во новоотворениот резервоар на ЛНГ-терминал во Ревитуса (единствениот грчки ЛНГ-терминал,...

Реал убедлив лидер, Вардар 144-ти

На листата со 500 клуба на УЕФА за ЛШ од 1955 година до денес, Реал не само што води според титулите (13) туку и...

Премиерлигашкиот божиќен лидер најчесто и шампион

Во последните 10 години, водечката екипа на Божиќ (25 декември) осум пати била и првак, а само двапати (и тоа двапати Ливерпул, моментално водечки)...

Меј: Новиот лидер би морал да го одложи или откаже Брегзит

Британската премиерка Тереза Меј која попладне ќе се соочи со гласање за недоверба како лидер на Конзервативната партија, изјави дека евентуалниот нов водач ќе...

Заврши ерата на Меркел, ЦДУ избира нов лидер

Во Хамбург денеска почнува дводневната Конференција на германската владејачка Христијанско демократска унија (ЦДУ) на која треба да биде избран наследник на канцеларката Ангела Меркел...

Политичкото насилство го контаминира јавниот простор

Политичкиот противник во Србија се доживува како непријател. Кога ќе се случи физичка пресметка, најчесто нема соодветна казна Лидерот на новоформираниот опозициски блок Сојуз за...

Дали Трамп е авторитарен лидер?

Претседателот на САД често го идентификуваат со антидемократските лидери. Повеќе експерти анализираат дали се оправдани таквите споредби Со невидена брзина во изминатите недели, САД преминаа...

Тивка војна за лидер на хрватската десница

Радикалната десница нема да се откаже од намерата за нов лидер, но засега изгледа дека состојбата во ХДЗ е во пат-позиција Во Хрватска моментално единствена...

Убиен лидер на Исламската држава Абу Сад Ерхаби

Лидерот на Исламската држава во Авганистан, Абу Сад Ерхаби е убиен при напад врз џихадистичкото засолниште во провинцијата Нангархар, соопштија денеска авганистанските власти. Во соопштението...

Ердоган едногласно реизбран за лидер на АКП

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган едногласно беше реизбран за лидер на Партијата на правдата и развојот (АКП). На шестиот редовен конгрес на партијата, од вкупно...