-0.2 C
Skopje
23.1.2022 - 11:28

Ознака: лидери

Лидерите на ЕУ се залагаат за итна примена на засилувачките дози

Лидерите на ЕУ на состанокот на Советот на Европа во Брисел заклучија дека употребата на засилувачките дози е итна и е важна за борбата...

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ денеска бираат партиски лидери

Денеска во СДСМ се одржуваат вонредни внатрепартиски избори за наследник на Зоран Заев. Членовите на партијата имаат можност да бираат нов лидер на СДСМ од...

Чеферин е меѓу највлијателните лидери во Европа за 2021 година

Претседателот на Европската фудбалска унија (УЕФА), Словенецот Александер Чеферин, е еден од највлијателните лидери во 2021 година во Европа, според угледниот информативен сервис „Политико“,...

Коронавирусот и корупцијата го „минираат“ рејтингот на светските лидери

Животот со пандемијата во светот продуцира редица глобални политички скандали, го засили темпото на корупцијата, а сето тоа придонесе да се намалат рејтингот и...

Клучни поенти од обраќањето на светските лидери во ООН

Обединетите нации деновиве се центар на светот. На годинашниот собир, светските лидери испраќаат насоки и визии за проблемите и за предизвиците од глобално значење....

ФИФА ќе се консултира со фудбалските лидери за календарот

ФИФА ги покани националните фудбалски федерации на онлајн состанок на 30 септември, за да разговараат за меѓународниот календар, со цел Светското првенство (СП) да...

САД светски лидери по бројот на затвореници

Американското министерство за правда одлучи привремено да го затвори озлогласениот казнено-поправен центар „Метрополитен“ во Бруклин, Њујорк, поради голем број недостатоци поврзани со персоналот и...

За резолуцијата, политичките лидери и иднината

Денешнава колумна ќе се осврне на резолуцијата, неодамна поднесена во Собранието, политичките лидери и нашата иднина. Притоа, како што вообичаено практикувам, ќе бидат набележани...

Корона-кризата го сруши рејтингот на светските лидери

По катастрофалниот втор бран на ковид-19 во Индија, премиерот Нарендра Моди го загуби првото место на ранг-листата за најдобар рејтинг меѓу 13 светски лидери....

Драмски заплет за јавноста, но не и за партиските лидери

Во партиите во тек се процедури за номинација и селекција на кандидатите за градоначалници за локалните избори наесен. Станува ли збор за внатрешна демократизација...