1.5 C
Skopje
19.1.2020 - 21:16

Ознака: либија

Одметнатиот воен водач маршира кон Триполи

Халифа Хафтар побара од неговите сили да започнат „триумфален марш“ кон главниот град Ал џезира Меѓународно поддржаната либиска влада распоредува сили во и околу главниот град...

Одметнатиот либиски генерал го привлече вниманието на светските сили

Велика Британија побара итен состанок на Советот за безбедност на ОН за Либија, каде се заканува нов воен конфликт. Советот за безбедност треба да се...

Гутереш: Се надевам на обединување на либиските институции

Генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутереш денеска изјави дека ќе ја посети Либија со цел да спречи судир помеѓу ривалските власти во земјата. Тој...

ОН: Голем број мигрантки се силувани во Либија

Обединети нации денеска соопштија дека „огромно мнозинство“ жени и тинејџерки мигрантки, кои поминувале низ Либија биле силувани од кријумчарите. Во најновиот заеднички извештај на Канцеларијата...

Џихадисти во Либија убија шест заробеници

Џихадисти од Исламска држава (ИД) во Либија убиле шест лица, заробени за време на напад врз гратчето Ал-Фука во октомври, соопшти мисијата на ОН...

Синот на Гадафи бара поддршка од Москва за решавање на либиското...

Саиф ал-Ислам Гадафи, син на некогашниот либиски водач Муамер Гадафи, ја повика Русија да го поддржи планот за решавање на либиското прашање, јави ТВ...

Бројот на загинати во конфликтите во Триполи се искачи на 96

Најмалку 96 лица, меѓу кои и цивили, загинаа во судир меѓу ривалските вооружени групи во главниот град на Либија, Триполи, соопштија денеска официјални лица. Либиското...

Нови судири во Триполи, голем дел од Либија оставен без струја

Борбите во либискиот главен град Триполи меѓу силите на владата и побунетите армиски единици повторно се во тек, и покрај договорот за прекин на...

Најмалку шест жртви во нападот врз нафтена компанија во Триполи

Вооружени мажи ја нападнаа денеска централата на Националната нафтена компанија (НОС) во либискиот главен град Триполи каде се регистрирани експлозија и истрели, јавија западни...

Најмалку 27 убиени во судирите во Триполи

Најмалку 27 луѓе се убиени, а 91 се ранети во судирите меѓу спротивставените милиции што избувнаа оваа недела во либискиот град Триполи, наведуваат од...