Ознака: либија

Амнести Интернешнал бара ослободување на мигрантите затворени во Либија

Во контекст на растечки тензии во Либија, невладината организација Амнести Интернешнал бара итно да бидат ослободени мигрантите и бегалците кои се наоѓаат во затворени...

Европа прибежиште на мигрантите кои бегаат од војната во Либија

Војната во Либија би можела да принуди повеќе од 800.000 мигранти да тргнат кон европските брегови, предупреди шефот на меѓународно признатата либиска Влада, Фајез...

Воените активности во Либија земаа 147 животи

Најмалку 147 лица загинале, а 614 се повредени во неодамнешните воени активности во Либија, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО). СЗО на Твитер објави и...

Избегнувајќи куршуми во безредието на либискиот фронт

Репортажа од Триполи на британската телевизија Скај њуз Фронтот во Либија претставува хаос. Спонтано организирана група на борци се придружи на различните милиции во одбраната...

Над 120 загинати и 500 повредени во борбите за Триполи

Најмалку 121 лице загина, а 561 е повредено за десет дена откако почна офанзивата на либискиот командант Калифа Хафтар врз либискиот главен град Триполи,...

Непромислениот поход би можел скапо да го чини Хафтар

Генералот Халифа Хафтар долго време се закануваше дека ќе го освои Триполи. Досега неговите постапки беа нејасни. Никој не е сигурен зошто тој токму...

СЗО стравува од ширење на заразни болести во Либија

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека стравува од ширење на заразни болести во Либија, поради се поголемиот број на лица кои ги напуштаат...

Како итриот генерал ги изигра светските сили?

Западните дипломати седеле три часа со либискиот генерал Халифа Хафтар (75) во неговото упориште, минатиот месец, во обид да се обидат да го разубедат...

Конфликтот во Либија ги тресе светските пазари на нафта

За високата цена на нафтата, која вчера достигна околу 71 долар за барел, покрај разгорувањето на борбите во Либија, придонесуваат продлабочувањето на кризата во...

СЗО: Во судирите во Либија загинаа 47 лица, околу 200 се...

Најмалку 47 луѓе загинаа, а околу 200 се повредени во последните три дена во конфликтите во Либија, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО). Калифа Хафтар,...