18.6 C
Skopje
24.8.2019 - 7:41

Ознака: либија

Синот на Гадафи бара поддршка од Москва за решавање на либиското...

Саиф ал-Ислам Гадафи, син на некогашниот либиски водач Муамер Гадафи, ја повика Русија да го поддржи планот за решавање на либиското прашање, јави ТВ...

Бројот на загинати во конфликтите во Триполи се искачи на 96

Најмалку 96 лица, меѓу кои и цивили, загинаа во судир меѓу ривалските вооружени групи во главниот град на Либија, Триполи, соопштија денеска официјални лица. Либиското...

Нови судири во Триполи, голем дел од Либија оставен без струја

Борбите во либискиот главен град Триполи меѓу силите на владата и побунетите армиски единици повторно се во тек, и покрај договорот за прекин на...

Најмалку шест жртви во нападот врз нафтена компанија во Триполи

Вооружени мажи ја нападнаа денеска централата на Националната нафтена компанија (НОС) во либискиот главен град Триполи каде се регистрирани експлозија и истрели, јавија западни...

Најмалку 27 убиени во судирите во Триполи

Најмалку 27 луѓе се убиени, а 91 се ранети во судирите меѓу спротивставените милиции што избувнаа оваа недела во либискиот град Триполи, наведуваат од...

Смртна казна за 45 луѓе во Либија поради убиство на демонстранти...

Либиски суд осуди 45 луѓе на смртна казна заради убиство на демонстранти за време на бунтот во 2011 година против Моамер Гадафи, соопшти Министерството...

Либиската крајбрежна стража спаси 40 мигранти

Либиската крајбрежна стража денеска пресретна брод со 40 мигранти, меѓу кои и осум жени и деца, и ги одведе во поморска база во Триполи. Мигрантите...

Судбината на семејството на Гадафи останува мистерија

Ханибал, синот на убиениот либиски лидер Моамер Гадафи, неодамна доби судска забрана за напуштање на Либан во рок од една година, со што повторно...

Либија: Осуммина мигранти, повеќето деца, се задушија во бродски контејнер

Најмалку осум лица, претежно деца, починаа од задушување во бродски контејнер преполн со мигранти, на западниот брег на пристанишниот град Зуварa, соопшти денеска либиската...

Тајани: Либија да формира „црна листа“ на шверцери на мигранти

Претседателот на Европскиот парламент, Антонио Тајани за време на денешната посета на Триполи ја истакна потребата да се направи црна листа на главните шверцери...