Ознака: либија

Европа најмногу ќе загуби од војната во Либија

Конфликтот во Либија се претвори во индиректна војна, а Европа се најде во средина. Потребно е политичко решение, вели министерот Луиџи ди Мајо ИНТЕРВЈУ СО...

Како идеите на Халифа Хафтар станаа најголема пречка за мир во...

Разликата меѓу големите амбиции и ограничените можности на еден воен лидер е најголемата пречка за решавање на војната во Либија Индипендент Автори: Борзу Дарагахи и Бел...

Турција уште не испратила војници во Либија, туку воени советници

Турција досега не испратила војници во Либија како поддршка за меѓународно признатата влада, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган и додаде дека Анкара...

Хафтар станува се потежок за справување

Се чини дека никој не може да се справи со Халифа Хафтар. Доколку постоеше идеја големите играчи да го притиснат 76-годишниот либиски водач, за...

Граѓанската војна во Либија станува меѓународна

Зад странското вмешување во конфликтот стојат геополитичките интереси на поголемите и помалите сили, при што особено значење имаат големите наоѓалишта на нафта и природен...

Лидерите се договорија да го почитуваат ембаргото за оружје во Либија

Земјите кои имаат интереси во долгогодишната граѓанска војна во Либија се договорија во Берлин да го почитуваат ембаргото за оружје кое повеќепати беше прекршено...

Либискиот моќник го зголеми влогот со ас од ракавот

Силите лојални на либискиот моќник Халифа Хафтар го блокираа извозот на нафта од главните пристаништа на државата зафатена од војна, со што ги згомија...

Светските лидери ќе расправаат за Либија во Берлин

Во Берлин денеска се собираат клучните фактори во долгогодишната граѓанска војна во Либија, во обид да се ограничи странското воено мешање, да се консолидира...

Путин нема да ја заборави дрскоста на разгневениот либиски генерал?

Халифа Хафтар очекуваше црвен тепих во Кремљ. Наместо тоа беше оставен да чека во руското министерство за надворешни работи, надевајќи се на прием кај...

Меркел ги повика во Берлин светските сили на самит за Либија

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ги повика светските сили во недела на самит во Берлин, каде ќе разговараат за напорите за постигнување мир во...