11.8 C
Skopje
19.10.2021 - 0:32

Ознака: либија

Мирот не го интересира Хафтар

Двајца цивили загинаа, а најмалку четворица се ранети во гранатирањето и ракетните напади врз либискиот главен град Триполи од страна на силите на одметнатиот...

Како „добронамерните“ интервенции ја уништија Либија

Изреката дека патот до пеколот е поплочен со добри намери е особено точна за странските воени интервенции. Време е архитектите на ваквите дебакли да...

Ќе се најде ли јунак што ќе застане на патот на...

Секогаш кога Европа одржува конференција посветена на Либија, чувството е исто - Европејците се повеќе заинтересирани за процесот на доведување на засегнатите страни на...

ЕУ ќе испрати нова воена мисија во Либија

Министрите за надворешни работи на членките на ЕУ постигнаа согласност за испраќање нова воена мисија во Либија, чија цел ќе биде спроведување на ембаргото...

Влегувањето на Хафтар во Триполи би било кошмар

Одметнатиот либиски генерал Халифа Хафтар сметаше на поддршката на Египет од почнувањето на офанзивата врз Триполи во април минатата година, додека соседите на запад...

Гутереш: Светот го зафати ветер на лудило

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, предупреди дека „ветер го зафати светот“, посочувајќи на ескалацијата на конфликтите од Либија и Јемен, до Сирија...

Има ли сила што може да го заузди одметнатиот генерал?

Автор: Фредерик Вери Гардијан Во Абу греин, град на либиската линија на фронтот, лузните на припадниците на локалните милиции зборуваат за војните кои беснееја во земјата...

Европа најмногу ќе загуби од војната во Либија

Конфликтот во Либија се претвори во индиректна војна, а Европа се најде во средина. Потребно е политичко решение, вели министерот Луиџи ди Мајо ИНТЕРВЈУ СО...

Како идеите на Халифа Хафтар станаа најголема пречка за мир во...

Разликата меѓу големите амбиции и ограничените можности на еден воен лидер е најголемата пречка за решавање на војната во Либија Индипендент Автори: Борзу Дарагахи и Бел...

Турција уште не испратила војници во Либија, туку воени советници

Турција досега не испратила војници во Либија како поддршка за меѓународно признатата влада, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган и додаде дека Анкара...