Ознака: либија

По грешка соборен американски дрон во Либија

Либиските сили кои се обидуваат да го заземат Триполи минатата недела по грешка соборија американски дрон, објавија денеска официјални лица. Американската војска соопшти дека во...

Беспилотно летало погоди свадбена церемонија во Либија

Најмалку 40 луѓе се убиени и многумина се повредени во воздушен напад за време на свадбена церемонија во југозападна Либија, пренесуваат светските медиуми. Според податоците,...

Мигранти исчезнаа во бродолом во близина на Либија

Најмалку 116 мигранти исчезнале, а 132 биле спасени од страна на либиската гарда и локални рибари кога се превртел дрвен брод во близина на...

Во првите одбранбени линии на Триполи стојат тинејџери

Офанзивата на одметнатиот либиски генерал Халифа Хафтар на главниот град Тирполи создаде генерација на неискусни и во голема мера заборавени млади луѓе застанаа во...

Хафтар ја радикализира офанзивата во Либија?

Најмалку 40 лица загинаа при воздушен напад на мигрантски центар во предградието на Триполи, соопшти либиското Министерство за здравство. Портпаролот на Министерството за здравство рече...

Хафтар најде нов непријател

Меѓународно непризнаените сили на командантот Калифа Хафтар во Либија соопштија дека уништиле турски дрон на аеродромот во Триполи, а уапсиле и турски државјани на...

Големата загуба на Хафтар доведе до излез од воениот ќор-сокак

Во интензивните воени судири во Либија, силите на одметнатиот генерал Калифа Хафтар ја загубија контролата врз Гарјан, стратешки многу важен град во битката со...

Одметнатиот либиски генерал не сака да слушне за молбите на Макрон

Одметнатиот либиски генерал Халифа Хафтар ја исклучува можноста за примирје, истакнувајќи дека сака да ги отстрани групите во Триполи што ја „инфицираа“ владата поддржана...

Силите на Хафтар ја пресушија Либија

Резервите за вода кои биле наменети за главниот град на Либија и за околните градови, беа отсечени откако вооружена група упаднала во контролната соба...

Граѓанската војна во Либија низ објективот на фоторепортерите

  Според податоците на СЗО, најмалку 213 лица се убиени и околку илјада повредени во битките околку главниот град на Либија овој месец. Во прилог,...