3.4 C
Skopje
15.12.2019 - 2:12

Ознака: либија

Камп на Хафтар во Либија цел на џихадистите од Исламска држава

Девет војници загинаа денес во тренинг-камп на либиската армија на Калифа Хафтар. Одговорноста за нападот ја презема Исламската држава (ИД), јавува „Ројтерс“. Нападот се случил...

Хафтар ниту со засилувања не успева да ја пробие одбраната на...

Изминатата ноќ беше проследена со тешка борба во битката за либискиот главен град Триполи, откако ниту една од страните во конфликтот не успеа да...

Со жестока акција истиснати силите на командант Хафтар од градот Триполи

Силите лојални на меѓународно признаената либиска влада, со борба од куќа до куќа, денеска ги потиснаа силите на командантот на Либиската национална армија, Калифа...

Папата повика на евакуација на бегалците од Либија

Поглаварот на римокатоличката црква, папата Франциско повика на евакуација на бегалците кои се наоѓаат во Либија, особено на жените и децата. Папата за време на...

Рим бара од ЕУ да подготви план доколку тргнат бегалци од...

Италијанската Влада писмено се обрати до ЕУ и побара од Брисел да подготви акционен план во случај на евентуален бегалски бран поради оружениот судир...

Иронијата на превртливата светска политика за Либија

Осум години по соборувањето на Гадафи од власт, САД сега го поддржуваат новиот либиски моќник Спајкд Автор: Тим Блек Типично каприциозна беше одлуката на Доналд Трамп да...

Силите на Хафтар се пофалија со соборување на противнички авион

Силите на Либиската национална армија (ЛНА) предводени од генералот Калифа Хафтар собориле борбен авион на вооружени групи кој се обидел да ја нападне воената...

Американските санкции за иранската нафта ја вознемирија Кина, но и светскиот...

Кина се противи на одлуката на САД да ја прошират забраната за продажба на иранската нафта, чекор кој создаде многу неизвесност на глобалниот нафтен...

Трамп и Хафтар телефонски го договарале мирот во Либија

Белата куќа денеска соопшти дека претседателот Доналд Трамп во понеделникот телефонски разговарал со либискиот воен командант Калифа Хафтар за противтерористичките напори и потребата да...

САД и Русија не поддржуваат прекин на огнот во Либија

САД и Русија соопштија дека во моментот не можат да ја поддржат резолуцијата на Советот за безбедност на Обединети нации со која се апелира...