Ознака: либија

Трагедија кај либискиот брег – испливаа тела на 27 мигранти, меѓу...

Тела на 27 мигранти, меѓу кои едно бебе и две жени, испливаа во близина на брегот на западниот дел на Либија, соопшти либиската Црвена...

Либија се наоѓа во хаос и по 10 години од смртта...

Една деценија откако либискиот лидер Моамер Гадафи беше убиен од бунтовници, африканската држава сѐ уште страда и се обидува да го скроти хаосот настанат...

Сади Гадафи ослободен од затвор

Либиските власти го ослободија од затвор Сади Гадафи, синот на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи кој беше симнат од власт и убиен за време...

Нема да има повеќе војни во Либија

Либискиот премиер Абдул-Хамид Дибејбе изјави вчера дека повеќе нема да има војни во Либија и дека неговата влада ќе му ги обезбеди на Сабха,...

ОН: Повеќе од 700 мигранти од Либија се вратени дома

Повеќе од 700 либиски мигранти се вратени дома во последните денови, предупреди вчера Високиот комесаријат на Обединетите Нации за бегалци (УНХЦР). - Меѓу мигрантите имаше...

Се удавија 43 мигранти на пат кон Европа

Најмалку 43 мигранти од Западна Африка се удавија крај брегот на Либија, откако се преврте нивниот брод на пат кон Европа. Десет преживеани мигранти се...

И холивудските ѕвезди „влегоа“ во бизарната кампања за ослободување на руски...

Немој да се предаваш, слободата ќе дојде, кажа своеремено Чарли Шин стоејќи пред камера во неговата кујна, обраќајќи му се на Максим Шугалеј, рускиот...

Чавушоглу: Макрон е хистеричен

Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, изјави дека францускиот претседател Емануел Макрон станал хистеричен во врска со случувањата во Либија и Сирија и...

Одметнатиот воен командант не верува во прекин на огнот

ЛНА го отфрли соопштението за прекин на огнот затоа што личело на „маркетиншки трик“ и смета дека ГНА планира турски поддржана офанзива на Сирт Ал...

Либиските завојувани страни постигнаа договор за примирје

Завојуваните ривалски влади во Либија објавија во одделни соопштенија дека ќе ги прекинат сите непријателства и наскоро ќе организираат национални избори, а овој потег...