17 C
Skopje
24.10.2020 - 17:22

Ознака: Либан

Еден месец по експлозијата забележани знаци на живот под урнатините во...

Еден месец по страотната експлозија во Бејрут, либанските спасувачи, пребарувајќи ги урнатините во една станбена област, воочиле знаци на живот под еден ѕид. Ова...

Макрон: Следните шест недели се клучни за иднината на Либан

Периодот од следните шест недели е клучен за иднината на Либан, изјави францускиот претседател Емануел Макрон за време на неговата посета на Бејрут. Макрон изрази...

Ризичниот облог на Макрон е последна шанса за Либан

Францускиот претседател Емануел Макрон кажа дека ќе направи „ризичен облог“ заземајќи се за избегнување на политички колапс во Либан, но и дека можностите за...

Либанскиот хаос може да предизвика нова мигрантска криза

Поранешниот италијански министер за внатрешни работи, Марко Минити, предупреди дека евентуалниот колапс на владата во Либан, по експлозијата во Бејрут, може да предизвика домино-ефект...

Емануел Макрон – спасител или натрапник?

Францускиот претседател доби пофалби од многумина Либанци и од меѓународната заедница за неговиот пристап по експлозијата во Бејрут. Но одредени критичари ги отворија старите...

И по оставката на владата, нови протести на улиците на Бејрут

Протестите во Либан поради големата експлозија во Бејрут продолжија и вечерва, иако Владата на Хасан Диаб си даде оставка. Протестите во Либан започнаа само...

Падна либанската влада

Либанската влада поднесе оставка, потврди министерот за здравство Хамад Хасан. - Целата влада си поднесе оставка - рече Хасан. Либанската влада падна за помалку од една...

Трета министерска оставка по експлозијата во Бејрут

Министерката за правда на Либан, Мари-Клод Наџм, денеска поднесе оставка, со што стана третиот член на владата, кој заминува од функцијата по експлозијата во...

Може ли Макрон да го пресече Гордиевиот јазол во Либан?

Имаше моменти за време на посетата на Емануел Макрон на Бејрут во четвртокот, кога восхитот кон него беше далеку поголем отколку што може да...

Почина сопругата на амбасадорот на Холандија која беше повредена во експлозијата...

Сопругата на холандскиот амбасадор во Либан почина денеска од повредите со кои се здоби во експлозијата што се случи во пристаништето во Бејрут во...