Ознака: Либан

Откриена статуа на убиениот генерал Сулејмани во Либан

Голема статуа на командантот Касем Сулејмани, кој беше убиен во американски воздушен напад минатиот месец, е поставена во јужен Либан, во близина на границата...

ОН: Кризата во Либан може да доведе до нова мигрантска криза...

Висок официјален претставник на ОН предупреди дека Европа ќе се соочи со нова мигрантска криза ако ситуацијата во Либан, земја опустошена од економската криза...

Мистериозното враќање на „убиецот на трошоци“ не ги израдува сите

Мистериозното враќање на Карлос Гон во Бејрут наиде на измешани реакции во Либан кој е зафатен со протести и политичка криза, пишува „Форин полиси“....

Животот во бегство и „невозможната мисија“ го топат богатството на Карлос...

Цената на бегството на Карлос Гон, вклучувала 14 милиони долари во фалсификувани пари за кауција, додека трошоците за целиот потфат при кој некогашниот директор...

На Блискиот Исток му се заканува нова арапска пролет?

Иако помеѓу Ирак, Либан и Египет има многу разлики, демонстрантите имаат исти поплаки што ги споделуваат милиони лица, особено младите, низ арапскиот Блиски Исток,...

Човечки синџир против корупцијата

  Демонстрантите формираа човечки синџир за време на антивладините протести во Либан, во знак на незадоволство поради политичарите обвинети за корупција и за втурнување на...

Москва загрижена поради нападот на Израел во Либан

Москва е загрижена поради ескалацијата на блискоисточниот конфликт по израелскиот напад со беспилотно летало врз прес-центарот на Хезболах во Либан, соопшти во понеделникот руското...

Невообичаен повик за будење на водечкиот либански весник

Водечкиот дневен весник на англиски јазик во Либан објави празно издание, во кое беа испечатени само политичките и економските проблеми со кои се соочува...

Нетанјаху им се закани на Либан и Хезболах

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, се закани дека ќе ги уништи Либан и Хезболах ако ова либанско движење ги реализира сите изречени закани. -Ги слушнавме зборовите...

Каде одовде?

Без неа (надежта), револуциите (во наводници или без нив), не се можни. Како и без одлична организација. Револуциите, имено, не се случуваат, а се...