Ознака: лето

На што гризат најмногу рибите при крајот на летото?

Многу нови рибари со право се прашуваат на што гризе рибата најмногу при крајот на летото, оти секоја риба поинаку се однесува во различна...

Десет причини зошто толку многу го сакаме летото

1. Дружење со пријателите Кога времето е топло, подготвени сме за настани под отворено небо. Колку е убаво да се отиде на викенд со пријателите...

Рекордно високи температури измерени во Холандија и Белгија

Во Холандија и Белгија денеска се измерени температури од 38,8 и 38,9 Целзиусови степени, што се највисоки температури забележани во тие земји, објавија нивните...

Летни совети за вас и вашите деца

Летото е едно од омилените годишни времиња за повеќето луѓе, но кога ќе дојдат жешките летни денови, најмногу од сѐ сакаме да се разладиме....

Летото ни доаѓа со чекор на најлесна срна

Во овој број на „Колибри“ објавуваме неколку песни посветени на летото, сонцето и на убавото безгрижно детство од познатиот македонски писател за деца Перо...

Еве стигна летото

Еве стигна летото бело коњче јава, цветно венче тоа ставило на глава. Поточиња весели и бисерни капки, насмеани цветови крај нив детски стапки. Еве стигна летото топол сончев зрак, на игри во природа нѐ повика...

Метеоролозите предвидуваат топлотни бранови низ цела Европа

Летото веќе започна во некои делови на Европа минатиот викенд со температури кои се искачија до 30 степени целизусови. Велика Британија, Франција, Португалија и...

Тајзи го најавува летото со „Гори“

„Гори“ е прва од неколкуте песни што ќе ги чуеме оваа година од Тајзи, повторно во соработка со продукцијата „Балкатон“ на Раста. Песната е...

Кон крајот на 21 век ќе настапат неподносливо топли лета

До крајот од овој век ќе има драстични климатски промени на Земјата, тврдат група научници од Технолошкиот институт на Масачусетс (МИТ). Глобалното затоплување ќе предизвика...

Летото во Европа ќе трае до средината на октомври

Европските хидрометеоролози најавуваат дека летото ќе потрае и во октомври, а во втората половина од оваа недела се очекуваат температури од седум до 10...