Ознака: лето

Фламенко-балетот „Луксуриа“ настапува за роденденот на „Охридско лето“

Со настап на фламенко-балетот „Луксуриа“, една од најспектакуларните фламенко-продукции во светот, се одбележува 62-от роденден на „Охридско лето“. Хаиме Транкосо од менаџментот на Фламенко-агенцијата...

Шекспировата „Кротењето на опаката“ ја отвора драмската програма на „Охридско лето“

Театарската претстава „Кротењето на опаката“ од Вилијам Шекспир, во режија на Викторија Шевченко, а во изведба на киевскиот академски регионален музички и драмски театар...

Стефан Миленковиќ: Охрид е неизбришлив дел од мојата лична и уметничка...

Викендов на „Охридско лето“ Врвно естетско доживување за многубројната публика на „Охридско лето“ приредија виртуозот на виолина со светско реноме Стефан Миленковиќ и камерниот оркестар...

Нѐ очекува значително топло лето, но и невремиња со грмежи

Со голема веројатност се очекува дека летото во 2022 година ќе биде значително потопло и посушно од многугодишните просеци И покрај тоа што низ повеќе...

Даниловски: Летното ковид-бранување е очекувано, вирусот полека се спитомува со човекот

Време е да научиме и ние да живееме со вирусот. Како? Општо земено, преку повторувани и неизбежни блиски средби со него. За постојано имунитетот,...

Бекетовата „Последната лента на Крап“ на „Скопско лето“

Во рамките на „Скопско лето“, вечерва, во 20 часот, ќе се одигра театарската претстава „Последната лента на Крап“, на малата сцена на МНТ. Писателот...

Ќе се облажи ли некој летово, со кајсии…

Јасно дека на земјоделските производи, особено во услови на нерегулиран пазар каков што е македонскиот, тешко е да им се определи вредноста, но сезонските,...

Проф. Даниловски: Со апокалипсата е завршено, останува решавањето на постковид-синдромот

Сепак, старите и хронично болните лица треба да бидат и понатаму внимателни кога ќе влегуваат во затворени простории Иако во моментов се регистрира благ пораст...

Минатото лето било најтопло во Европа откако се водат податоци

Научниците соопштија дека минатото лето во Европа било најтопло откога се водат податоците со температури што биле за еден Целзиусов степен повисоки од просекот...

Истражувачи на ЕУ: Минатото лето во Европа беше најжешкото досега

Летото 2021 година беше најжешкото во Европа откако се води евиденцијата, изјавија денеска научници од ЕУ, пренесе ДПА. Температурата беше еден степен Целзиусов над просекот од 1991 до 2020 година,...