Ознака: Летонија

Горан Пандев го игра 100-от официјален меч за Македонија

Среќен сум поради јубилејот, се надевам дека ќе го прославиме со победа, рече Пандев, пред мечот вечерва со Летонија во Скопје, во квалификациите за...

Почнаа подготовките за Летонија, отпаднаа Тричковски и Спировски

Рано е да говориме за целите во овој циклус, но не бегаме од улогата на фаворити, вели селекторот на Македонија, Игор Ангеловски, пред почетокот...

Македонија има неверојатна серија на домашна непобедливост

Од 1994 година, откога фудбалската репрезентација на Македонија дебитира во квалификациите, црвено-жолтите одиграа пет меча дома во првото коло, забележаа четири победи и едно...

Само победа над Летонија носи бодови за листата на ФИФА?

Според неофицијални пресметки, Македонија со победи над Летонија и над Словенија би освоила вкупно 19,9 поени за листата на ФИФА Македонската репрезентација, според некои пресметки...

Ангеловски: Од мечот со Летонија очекувам три бода

Во првиот натпревар во квалификациите за ЕП 2020 Македонија игра против Летонија, во Скопје, на 21 март, а потоа ѝ гостува на Словенија, во...

Летонија доби коалициона Влада четири месеци по изборите

Летонскиот Парламент денеска избра нова коалициска Влада на земјата, речиси четири месеци по изборите одржани на 6 октомври минатата година. „За“ изборот на Владата на...

Безбедносните предизвици на балтичките земји

Членството во ЕУ и во НАТО и понатаму е приоритет во надворешната политика на Литванија, Летонија и на Естонија. Несогласувањата во НАТО и поделбите...

Македонија оди на победа против Летонија

Најдобрите одбојкари на Македонија вечерва во Даугавпилс (19.30 часот) се среќаваат со Летонија, во рамките на второто коло во групата А во Сребрената европска...