Ознака: летало

Електричното летало „алиа“ прелета повеќе од 2.200 километри

Електричното летало „алиа“, произведено од компанијата „Бета текнолоџис“, прелета 2.258 километри. „алиа“ полета од меѓународниот аеродром „Платсбург“ во Њујорк, а крајната дестинација беше Бентонвил,...

Украина категорично демантира дека го лансирала дронот што се урна во...

Украина ги истражува околностите во врска со инцидентот со беспилотното летало што минатата седмица падна во Загреб и сигурно е дека таа не го...

Пронајдено беспилотно летало во Романија, не се знае од каде полетало

Во областа Бистрица-Насауд во Романија е пронајдено беспилотно летало, а романското обвинителство соопшти дека е покрената кривична постапка и дека не се знае од...

Што можеше да се направи за седум минути – хрватските радари...

Хрватските радарски системи го регистрирале и следеле беспилотното летало што се урна во Загреб, од неговиот влез од Унгарија околу 22.57 часот се до...

Како е можно беспилотно летало да помине повеќе од еден час...

Хрватскиот претседател прашува Ова е сериозен инцидент. Треба да се утврди како е можно беспилотно летало од шест тони со големина на авион да „помине...

Леталото дошло од правец на Романија и за неколку минути ја...

Првични информации од хрватската Влада Хрватската Влада објави соопштение денеска откако во Загреб ноќеска се урна беспилотно летало. Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, кој престојува во...

Леталото оставаше трага на небото, луѓето бегаа, уследи детонација и задушувачки...

Сведоштва за инцидентот во Загреб Од носот цела ноќ не ми излегуваше мирисот на амонијак, како од оние од фарба за коса. Еве и сеа...

Летало се урна во Загреб предизвикувајќи експлозија

Силен тресок синоќа нешто по 23 часот се слушна во Загреб, а хрватските медиуми јавуваат дека на земјата е видлив голем кратер и дека...

Летало на НАСА за првпат забележа земјотрес на Марс

Роботското летало „Инсајт“ на НАСА, кое од ноември минатата година се наоѓа на Марс забележа благ потрес на Црвената планета. Аганцијата АП информира дека се...

Со беспилотно летало градот ги детектира загадувачите

Градот Скопје започна да го користи беспилотното летало и да го практикува 3Д-мапирањето на критичните точки што го загадуваат воздухот во градот. Најпрвин беше...