Ознака: Лесковац

Никола од Лесковац чувар на македонската култура

Етномузејот „26 јули“ во Лесковац подолго време постои и работи во рамките на здружението на граѓани од македонската заедница „Илинден“, кое дејствува во овој...

Почина Македонка што беше повредена во сообраќајката кај Лесковац

Македонската државјанка С.Т., која беше тешко повредена во несреќата кај Лесковац, кога пред една недела од патот излета автобус со патници од Македонија и...

Почина уште една патничка од превртениот автобус кај Лесковац

Македонската државјанка С.Т., која беше тешко повредена во несреќата кај Лесковац кога од патот излета автобус со патници од Македонија и се преврте,...

Филипче: Подготвуваме транспорт за повредените во сообраќајката кај Лесковац

Подготвуваме транспорт за македонските пациенти кои беа повредени во сообраќајната несреќа кај Лесковац, а кои се сместени во болницата во тој град. Ова денеска...

Идентификувана третата жртва на автобуската несреќа кај Лесковац

Во Србија сѐ уште се води истрага за сообраќајната несреќа што се случи викендов кај Лесковац, а возачот на автобусот со струшки регистарски таблички...

Телата на загинатите Македонци во сообраќајката кај Лесковац денеска ќе бидат...

Телата на тројцата загинати Македонци од сообраќајката кај Лесковац денеска ќе бидат пренесени во Македонија, а 15-мина сѐ уште се наоѓаат на лекување...

Идентификувана третата жртва во несреќата кај Лесковац, возачот во притвор

Идентификувана е и третата жртва во автобуската несреќа што вчера се случи кај Лесковац. Тоа е 63-годишната В.К од Кавадарци. Претходно беше утврден идентитетот...

Тројца загинати во превртен македонски автобус кај Лесковац

Автобус со македонски регистарски таблички во неделата утрото, околу 1.45 часот, излетал од автопат во близината на српскиот град Лесковац. Во несреќата три лица...

Филипче ги посети повредените од сообраќајката кај Лесковац

Шест лица потешко повредени од сообраќајната несреќа на македонскиот автобус кај Лесковац се хоспитализирани во болницата во Ниш. Тие се во стабилна состојба, но...

Познат идентитетот на две загинати лица во несреќата кај Лесковац

Министерството за надворешни работи (МНР) соопшти дека досега се идентификувани две од трите лица, маж и две жени, кои загинаа ноќеска во кога автобус...