24.8 C
Skopje
31.7.2021 - 8:58

Ознака: леонардо

Обjавена биографиjа за Леонардо да Винчи

Биографската книга „Леонардо да Винчи и неговото време“ од норвешкиот писател Атле Нес на македонски јазик ја објави издавачот „Македоника литера“ во монографска форма....

„Брзото око“ на Леонардо помогнало во создавањето на „Мона Лиза“

Новото истражување спроведено од научник на Универзитетот во Базел, во Швајцарија, се фокусира на тоа како супериорната визуелна острина на Леонардо да Винчи би...

Македонските уметници во слава на Леонардо

На 24 октомври, во славниот париски „Лувр“, беше отворена изложбата по повод 500-годишнината од смртта на италијанскиот ренесансен сликар Леонардо да Винчи (1452-1519). По...

„Спасителот на светот“ на јахтата на судискиот престолонаследник

Светот е сцена Лоцирано делото на Леонардо платено 450 милиони долари Сликата на Леонардо да Винчи „Спасителот на светот“, која на аукција беше продадена по рекордна...

Гатузо: Леонардо и Малдини создаваат позитивна енергија во Милан

Тренерот на Милан, Џенаро Гатузо, изрази восхит за атмосферата создадена од поранешните играчи на клубот Леонардо и Паоло Малдини. Малдини неодамна беше назначен за директор...