-7.2 C
Skopje
25.1.2022 - 3:29

Ознака: Леонардо да Винчи

Леонардо да Винчи – универзалниот генијалец

Многу е тешко, па дури и неблагодарно, да се пишува за него како обичен човек, кој постигнал нешто во текот на животот, пренесува порталот...

Мона Лиза осамена, стравот од коронавирусот го затвори Лувр

Мона Лиза е повторно сама. Лувр, најспосетениот музеј во светот и дом на ремек-делата на Леонардо да Винчи, не отвори во средата наутро бидејќи вработените...

Најголемите умови на човештвото спиеле само по два часа

Историските великани, како што се Наполеон Бонапарта, Никола Тесла и Леонардо да Винчи, ја органирале својата динамика, време и количество на сон. Се смета...

Македонските уметници во слава на Леонардо

На 24 октомври, во славниот париски „Лувр“, беше отворена изложбата по повод 500-годишнината од смртта на италијанскиот ренесансен сликар Леонардо да Винчи (1452-1519). По...

Леонардо да Винчи пет века потоа – „Лувр“ ја отвори долгоочекуваната...

Беше потребно повеќе од една деценија за подготовка и за малку ќе беше спречена поради дипломатски спор. Но, сега, една од најскапите светски уметнички...

Цртеж под Леонардово дело откриен по 500 години

Откриен е цртеж на Леонардо да Винчи, кој повеќе од 500 години бил скриен под една од неговите најпознати слики „Богородица во пештера“, соопшти...

Откриена вековната тајна на „Богородицата на пештерата“ на Да Винчи

Откриен е цртеж на Леонардо да Винчи, сокриен повеќе од 500 години под една од неговите најпознати слики „Богородица во пештерата“, соопштија од Националната...

Она што Леонардо да Винчи не можеше да го заврши

„Свети Јероним се моли во дивината“ изложено во музејот „Метрополитен“ е недовршено ремек-дело од перфекционистот што не сакаше да каже „готово“ Петстогодишнина од смртта на...

Парализа го спречила сликањето на големиот Да Винчи?

Мозочен удар ги оштетил нервите на десната рака на Леонардо да Винчи, попречувајќи ја неговата способност да слика во доцните години на неговиот живот,...

Родното место му оддаде почит на Леонардо да Винчи

  Жителите на Винчи, италијанското село во кое бил роден Леонардо да Винчи, вчера ја одбележaа 500-годишнината од смртта на познатиот уметник. Раскошните лозја, полиња...