Ознака: лек

Пристигна лекот „Калидеко“ за пациентите со цистична фиброза

Министерството за здравство информира дека денеска на Клиниката за детски болести е дистрибуиран лекот „Калидеко“, терапија за пациентите со цистична фиброза кои се носители...

Храната е лек, да не дозволиме да биде и отров

За да се спречи појава на труење со храна, неопходно е да се направи правилен избор при нејзината набавка и да се обезбедат соодветен...

Пронајдено е ново оружје во борбата против ковид-19

Терапијата со антитела на американската компанија „Регенерон“ ги зголемува изгледите на заболените од ковид-19 да преживеат и нуди нова надеж во лечењето на најтешките...

Одобрувањето на контроверзниот лек за Алцхајмерова болест им дава надеж на...

Здравствените власти во САД вчера одобрија нов лек за третман на Алцхајмеровата болест. Ова е прва одобрена терапија за болеста во изминатите 20 години...

Русија регистрираше спреј против ковид-19

Руското Министерство за здравство го регистрираше лекот „Леитрагин“ за третман и превенција на пневмонија предизвикана од коронавирусот, објави Руската агенција за медицина и биологија...

ЕМА почна со испитување на лекот „сотровимаб“ против ковид-19

Еден ден откако Европската комисија претстави стратегија за развој на лекови против ковид-19, Европската агенција за лекови (ЕМА) започна со континуирано испитување на лекот...

Пандемија од антибиотици за која нема лек

На глобално ниво драстично се зголеми употребата на антибиотици од почетокот на пандемијата на ковид-19, како и нивната продажба без рецепт од доктор, што...

Американците тврдат дека пронашле лек за коронавирусот

Новиот антивирусен лек „молнупиравир“ може да го смени текот на епидемијата на коронавирусот, бидејќи за време на експерименталното истражување е докажано дека ја запира...

Вакцини нема ни за лек!

Уште колку луѓе треба да умрат, за власта да се сети дека имунизацијата на населението е работа на државата? Значи, нивна работа Директорот на Итната помош...

Владата најави поголема достапност на лекови за лицата со ретки болести

Во завршницата на месецот посветен на ретките болести и на кампањата „Ги запознаваме ретките болести“ премиерот Зоран Заев заедно со министерот за здравство Венко...