Ознака: лек

Изнанадувачки ефикасен лек: На сите пациенти од испитувањето им се повлекол...

„Достарлимаб“, кој се продава под брендот „Џемперли“, е имунотерапевтски лек кој се користи за лекување на рак на ендометриумот, но по спроведеното е истражување...

„Фајзер“ испраќа четири милиони пакувања од својот лек против ковид-19 во...

Фармацевтската компанија „Фајзер“ денеска објави дека преку УНИЦЕФ ќе обезбеди четири милиони пакувања Паксловид (Paxlovid), лек против ковид-19 во форма на таблетки, за 95...

Каде заглави ветувачкиот „молнупиравир“?

Европската агенција за лекови веројатно нема месецов да одобри условна маркетинг-авторизација на антиковид-лекот „молнупиравир“ на компанијата „Мерк“ додека се справува со „проблематичните“ податоци, според...

Се преговара со „Фајзер“ за набавка на лекот против ковид-19

Министерството за здравство е во фаза на преговори со производителот „Фајзер“ за набавка на лекот против ковид-19, но според министерот за здравство Беким Сали,...

Во Србија пристигна „Паксловид“, најсовремен лек против ковид-19 одобрен од ЕМА

Во Србија пристигна „Паксловид“„ (Paxlovid), најсовремениот лек против коронавирусот, јави дописникот на МИА од Белград. Како што јави дописникот на МИА од Белград, Србија е...

Ќе се снајде ли Македонија во трката за ветувачките лекови на...

Новите лекови против ковид-19 произведени од страна на американските фармацевтски компании ветуваат пресвртница во борбата против пандемијата, но додека некои држави веќе ги воведуваат...

СЗО препорачува два нови лека во борбата против ширењето на омикрон

Податоците на Светската здравствена организација (СЗО) покажуваат дека омикрон, кој ја избегнува заштитата што ја обезбедуваат повеќето вакцини и терапии, е идентификуван во 149...

Лекот на „Фајзер“ против ковид-19 ќе биде во употреба за неколку...

Од Европската агенција за лекови наведуваат дека веќе почнале да ги разгледуваат податоците од лабораториските и клиничките студии, како и резултатите од студијата за...

Македонија сè уште анализира за набавката на лекот „молнупиравир“ – во...

Од Министерството за здравство вчера одговорија дека во тек се анализи за проценка на потребните количини и обезбедување на извори на финансирање за набавка...

Кина го одобри првиот лек против кoрoнавирусот

Кина го одобри првиот лек за луѓето што имаат ковид-19, две години откако болеста за првпат беше откриена на нејзина почва, од каде што...