Ознака: лек

Возрасните пациенти со спинална мускулна астрофија за првпат добија лек

Министерството за здравство информира дека вчера за првпат на Клиниката за неврологија двајца возрасни пациенти со спинална мускулна атрофија тип 2 добија нов иновативен...

Лекот „фавира“ ќе се најде и во македонските аптеки

Лекот „фавира“ или „фавимол“, со генеричко име „фавипивир“ неделава ќе биде достапен во македонските аптеки, откако Агенцијата за лекови и медицински средства одобри увоз...

ЕУ купува нови резерви од потенцијалната вакцина и од лекот „ремдесивир“

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, на Твитер објави дека Европската Унија ќе потпише договор со „Џонсон и Џонсон“ за купување на...

Русија одобри нов лек против коронавирусот

Русија одобри нов антивирусен лек, „коронавир“, за лекување на пациенти со ковид-19, соопшти во средата руската фармацевтска компанија Р-Фарм, во моменти кога бројот на...

Првите резултати од тестирањето на лековите се очекуваат за две недели

Светската здравствена организација ги очекува во следните две недели првичните резултати од клиничкото тестирање на лекови кои би можеле да бидат ефективни во лекувањето...

Филипче: Од Јапонија пристигна лекот „Авиган“ за 100 пациенти со ковид-19

Преку итна неповратна помош, Јапонија го обезбеди лекот Фавипиравир -„Авиган“ за земји погодени од ковид-19, во партнерство со УНОПС, Канцеларијата за услуги на проекти...

Во САД прва видеоигра – лек за деца со АДХД-синдром

Можеби не изгледа како и другите популарни видеоигри, но играта „ЕндеворРХ“ на компанијата „Акили интерактив“ со сигурност може да влезе во историјата како прва...

Босилек – лек за телото, умот и за душата

Тулси, на латински Ocium sanctum, е билка позната и како босилек. Потекнува од југоисточна Азија, а денес најмногу се одгледува на подрачјето на Индија,...

Ердоган тврди дека Турција произвела лек за коронавирусот

На 1 јуни, Турција ја објави првата фаза на олеснување на рестриктивните мерки, со оглед дека земјата постигна напредок во борбата против пандемијата на...

СЗО продолжува со тестирање на лекот против маларија кај пациенти со...

Светската здравствена организација ќе продолжи со тестирање на хидроксихлорокинот како потенцијален лек против коронавирусот, изјави директорот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејезус, откако лекарите кои...