Ознака: лекување

Во Македонија во болница се лекуваат 1.348 заболени од ковид-19

Во изминатите 24 часа во болниците низ земјава пријавено е дека се лекуваат вкупно 1.348 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот, а има околу...

Во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 26 нови пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 26 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 443 лица сомнителни и...

На инфективните одделенија се лекуваат 833 пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 833 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот....

На инфективните одделенија се лекуваат 824 пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците е пријавено дека се лекуваат вкупно 824 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. По...

Условите за лекување ковид-19 во приватните болници ќе бидат договорени в...

Министерот за здравство, Венко Филипче, попладнево имаше работен состанок со сопствениците на приватните болници „Жан Митрев“, „Систина“ и „Ремедика“. Од Министерството соопштија дека разговорите биле...

На инфективните одделенија се лекува 831 пациент

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат 689 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. Во...

Во ковид-центрите се лекуваат 702 пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во земјава е пријавено дека се лекуваат 702 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот, соопшти Министерството за здравство. Во...

Интерните клиники се ставаат во функција на лекување и ковид пациенти

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово се сретна со директорот на Клиниката за пулмологија и алергологија, -р Дејан Докиќ, како и со дел од...

Лекувањето со крвна плазма на пациенти со коронавирус дава слаби резултати

Употребата на таканаречената конвалесцентна плазма или антитела од крвта на пациенти кои оздравеле од ковид-19 како потенцијален третман за хоспитализирани пациенти со коронавирус, покажа...

Лекување од коронавирусот преку носот?

Откриен ензим што е „клучот во бравата“ за влез на коронавирусот во клетките од телото Чекор по чекор, медицинските стручњаци низ светот го стеснуваат фронтот...