Ознака: лекови

Македонија и Европската Комисија ќе набават лекови и медицинска опрема

Владата ја разгледа и усвои Информацијата за потребата од пристапување кон и потпишување на Заедничкиот договор за набавка на лекови и медицинска опрема со...

Снабдувањето стабилно, граѓаните да не трупаат резерви

ЗГОЛЕМЕНА РАЗДВИЖЕНОСТ ВО МАРКЕТИТЕ И АПТЕКИТЕ Два дена откако се затворени училиштата, градинките и факултетите заради заштита од коронавирусот, „Нова Македонија“ беше во обиколка на...

Измамници профитираат на стравот од корона

Во светот, но и во регионот изминатиот период се регистрирани голем број случаи на најразлични злоупотреби за заработка на пари преку измама на граѓаните,...

Светски ден на ретки болести: Воведени шест нови лекови и електронски...

Во изминативе две и пол години, направивме значајни подобрувања за лицата со ретки болести во Република Северна Македонија.Повеќе од двојно го зголемивме буџетот за...

Како изгледа орманче за лекови од 2 милиони евра?

Раното дело на светски познатиот уметник Демијан Хирст, орманче за лекови полно со шишенца пилули, ќе се најде на аукција за дури 2 милиони...

Комбинација од лекови за ХИВ и грип помогнала на пациенти заболени...

Тим лекари од Тајланд соопшти дека употребата на комбинација на лекови против грип и ХИВ довела до значително подобрување на состојбата на неколку пациенти...

Недостиг од лекови за срце и за притисок

Граѓаните изминативе два месеца се соочени со недостиг од одредени лекови, меѓу кои и оние за зголемен крвен притисок и срцеви заболувања. И покрај...

Лекови во вредност од 1,1 милион денари откриени во автомобил на...

Разни лекови, во вредност од над 1,1 милион денари, биле откриени во автомобил на косовски државјанин кого полицијата го запрела на обиколницата во Скопје. Според...

Филипче: Сите жени со рак на дојката имаат терапија, набавивме нови...

Претседателот на Комисијата за здравство, Венко Филипче, вечерва учествуваше на панел-дискусија на тема „Рак на дојката – третман и психотерапија“, во организација на Форумот...

Црногорците сѐ повеќе трошат на лекови

Црна Гора за девет месеци годинава увезе медицински и фармацевтски производи во вредност од 77,7 милиони евра, што е за 24 отсто повисоко во...