Ознака: лекови

Спречен обид за шверцување лекови од Македонија кон Косово

Спречен е обид за шверцување поголема количина лекови од Македонија кон Косово. На 26.12.2021, во 19.50 часот, во атарот на селото Јажинце, Тетовско, било забележано...

Во Србија стигна првиот контигент лекови против коронавирус

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, изјави денеска дека еден контингент од најновите лекови против коронавирусот веќе пристигнал во земјата. Таа додаде дека лекот сега...

Почна доставата на лекови од СЗО во Авганистан

Амбасадорот на Пакистан во Кабул, Мансур Ахмед Кан, изјави денеска дека пакистанската национална авиокомпанија започнува да доставува медицински материјали од Светската здравствена организација (СЗО)...

СЗО ќе испитува три нови лекови против ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) денеска објави дека ќе се изврши клиничко испитување на три антиинфламаторни лекови во 52 земји, како потенцијални третмани за пациенти...

Лековите за холестерол може да го намалат ризикот од смрт од...

Лековите за намалување на холестеролот можат да го намалат ризикот од развој на потешка форма на болест предизвикана од ковид-19, покажуваат новите истражувања. Анализата на...

Тројно зголемена потрошувачката на лекови против згрутчување на крвта

Потрошувачката на лекови против згрутчување на крвта и тромбофилија е тројно зголемена во однос на истиот период лани, потврдуваат од Министерството за здравство, од...

Хрватските болници остануваат без лекови и потрошен материјал поради долгови

Хрватските болници ќе имаат голем проблем затоа што веледрогериите ќе ја стопираат испораката на лекови и потрошен материјал од понеделник поради долгот, кој моментно...

Филипче: Зголемен е бројот на лекови за пациентите со малигни заболувања

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска имаше средба со претставници на Здружението „Борка – за секој нов ден“ во кое членуваат пациенти со малигни...

Недостиг на лекови против ХИВ поради коронавирусот

Повеќе од 70 земји предупредуваат дека се во опасност да останат без лекови против ХИВ поради пандемијата на коронавирус, се вели во студијата спроведена...

Филипче: Воведовме 7 нови лекови за лицата со ретки болести и...

Министерот за здравство, Венко Филипче, се сретна со претставници на Здруженијата на лица со ретки болести во нашата земја, при што разговараа за предизвиците...